V Číně udeřil tajfun Hato. Zemřelo dvanáct lidí, miliony domácností jsou bez elektřiny

ČTK ČTK
24. 8. 2017 6:55
Na dvanáct vzrostl počet obětí, které si na jihu Číny vyžádal mohutný tajfun Hato. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AP. Zraněných je více než 230. Nejpostiženější je Macao, které hlásí osm mrtvých a 150 zraněných. Tajfun Hato udeřil ve středu na pevninu zhruba 60 kilometrů od Hongkongu. Podle meteorologů vítr dosahoval 126 kilometrů za hodinu, místy až 207 kilometrů za hodinu. V Hongkongu kvůli němu vyhlásili nejvyšší, desátý stupeň varování, který zde platil od roku 1946 jenom čtrnáctkrát. Hato je podle meteorologů nejsilnějším tajfunem, který oblast jižní Číny zasáhl za posledních 53 let. Úřady evakuovaly téměř 27 000 lidí, dva miliony domácností jsou bez proudu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 50 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy