Za alkohol černý puntík. Čína sleduje lidi novým systémem, chce je bodovat za chování

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 11. 2018 10:08
Čína přitvrzuje ve sledování lidí. Zdejší totalitní režim zkouší technologie na rozpoznávání osob z pohybu těla a stavby postavy. Ve velkém už přitom používá kamery na rozpoznávání obličejů.
Číňané
Číňané | Foto: Shutterstock.com

S technologií rozpoznávající lidi podle stavby postavy a způsobu chůze přišla čínská startupová firma Watrix. "Nepotřebujete, aby s vámi lidé spolupracovali, k tomu, abyste poznali, kdo jsou. Analýza chůze nemůže být obelhána jednoduchým kulháním, šikmým našlapováním nebo pohupováním se, protože analyzujeme pohyby celého těla," popsal funkci nového systému zakladatel společnosti Chuang Jung-čen.

Identifikace systémem Watrix probíhá pomocí záznamů z rozsáhlé sítě bezpečnostních kamer, kterých je po celé Číně 176 milionů a vláda do konce roku 2020 jejich počet hodlá ztrojnásobit. Video z kamery je poté nahráno do speciálního softwaru, který bude od deseti minut do jedné hodiny analyzovat pohyby osob. Úspěšnost identifikace by měla dosáhnout až 94 procent, informuje agentura AP.

Technologie Watrix navíc funguje i tam, kde kamery na rozpoznávání obličejů selhávají. K obličejovému rozpoznávání je totiž zapotřebí fotka či záběr ve vysokém rozlišení ze vzdálenosti maximálně pěti metrů. Nová technologie si vystačí s fotografií či videem z 50metrového odstupu a méně kvalitního záznamu bezpečnostních kamer.

Technologie rozpoznávání osob podle chůze není novinkou. Japonsko ji testuje od roku 2013, masivního rozšíření se dočká ale až v Číně, kde o ni projevily zájem bezpečnostní složky. Mezi zájemci nechybí zástupci provincie Sin-ťiang, která buduje převýchovné tábory pro ujgurskou muslimskou menšinu.

Sledování lidí bude dle oficiálních zdrojů sloužit více účelům. Prvním je identifikace osob, které se dopustí drobného přestupku, jako je například chůze na červenou. Tento systém již funguje v několika čínských městech, kde jsou údajně ti, kteří vkročí do vozovky na červenou, v reálném čase rozpoznáni bezpečnostními kamerami a jejich jména se spolu s adresami objeví na velkých obrazovkách u přechodu.

Policie dále chce využívat technologie na zatýkání recidivistů a teroristů, jejichž aktuální podobu prý dokáže porovnat i s deset let starou fotografií.

Sociální bodovací systém

Technologie najde využití i v systému hodnocení osob, který chce Čína uvést do provozu na konci desetiletí. Hodnocení jednotlivým lidem bude udělováno na základě každodenních činností a podle jejich povahy budou mít buď pozitivní, nebo negativní hodnotu.

Pozitivní body obyvatelé získají správnou reprezentací své země, za příkladné chování či za nákup dětských plen. Negativní body budou přidělovány za nákup alkoholu, za venčení psa bez vodítka nebo za velké množství času stráveného hraním počítačových a mobilních her.

Osobám s nízkým kreditem může být odmítnut přístup do vysokorychlostní dopravy, úřady jim mohou zabavit psa, nedostanou práci ve vedení velkých firem nebo nebude dětem nabídnuto místo na univerzitě, pokud jejich rodiče nezvládnou splácet dluhy.

Naopak ti s vysokým hodnocením budou mít i větší výběr potenciálních partnerů na seznamkách.

Jako ze sci-fi filmu

Systém také na základě shromážděných informací dokáže předpovědět, jaký občan se v budoucnu dopustí trestného činu. Podle míst, kde se pohyboval, co si tam kupoval, a na základě jeho pohybů technologie dokáže předpovědět, že se jedinec chystá spáchat zločin, a poslat k němu hlídku dřív, než k něčemu dojde.

Rozpoznávací systémy mají sloužit i ke komerčním účelům. Soukromé firmy jimi chtějí identifikovat osoby vstupující do hotelů a bank, školy kontrolovat, zda nepřijde nikdo jiný napsat test za studenty, a rychlé občerstvení KFC chce zákazníkům podle jejich věku a nálady nabízet vhodná menu.

Zákazníci mohou soukromé firmy požádat o smazání z registru a případnou kompenzaci, pokud firmy takto získaných informací zneužijí. Stejné právo na informace se ale na státní systém nevztahuje - do něj budou zařazeni všichni Číňané bez výjimky.

Reportér britské BBC John Sudworth systém rozpoznávání obličeje koncem minulého roku osobně vyzkoušel, když se nechal vyfotit a poté policii zabralo pouhých sedm minut, než ho pomocí bezpečnostních kamer našla a dostala se k němu hlídka.

Podle serveru Business Insider se lze ale domnívat, že Čína schopnosti nové technologie přeceňuje.

Podle Sie Ji-nana, viceprezidenta firmy Megvii, dodávající vládě systém na rozpoznávání obličejů, jsou zde stále technické limity, které není snadné překonat.

Jako příklad uvádí schopnost počítače porovnávat obličej jen s tisícem dalších. K rozsáhlejšímu porovnávání by bylo zapotřebí superpočítače přítomného přímo na policejních stanicích. A tento scénář nevidí jako reálný.

Video: Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer

Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer | Video: Jakub Viliš
 

Právě se děje

Další zprávy