V Číně se po dvou letech znovu objevilo jedovaté mléko

Martin Novák Martin Novák
22. 11. 2010 7:50
Mléčnými výrobky, kontaminovanými melaminem, se otrávilo na 300 tisíc lidí
Kvůli vadnému mléku onemocnělo už přes 50 tisíc čínských dětí.
Kvůli vadnému mléku onemocnělo už přes 50 tisíc čínských dětí. | Foto: Reuters

Peking - Mléko a mléčné výrobky, kontaminované smrtelně jedovatým melaminem, se znovu objevily v čínských prodejnách.

Dva roky poté, co po požití vadného mléka onemocnělo na 300 tisíc lidí a šest dětí zemřelo. Melamin je látka, která poškozuje ledviny a je nebezpečná zejména pro kojence.

Kontaminované výrobky ze sušeného mléka odhalila kontrola v provincii Chu-pej. Zřejmě pocházejí od jedné firmy.

Shodou okolností to vychází najevo jen dva týdny poté, co soud poslal na dva a půl roku do vězení aktivistu Čao Lian-chaje, který se snažil organizovat rodiče postižených dětí a žádal pro rodiny vyšší odškodné.

V procesech bylo za výrobu a distribuci mléka odsouzeno jedenadvacet lidí, z toho dva k trestu smrti. Čao Lian-chaj ale požadoval, aby byli potrestáni také pracovníci státních kontrolních úřadů, kteří nezabránili tomu, aby se mléko dostalo do obchodů.

Burcoval lidi na internetu, uspořádal setkání postižených rodin, dával rozhovory novinářům. Podle rozhodnutí soudu se dopustil narušování veřejného pořádku.

Čao strávil ve vazbě už skoro rok, policie jej zatkla loni v prosinci. Po oznámení rozsudku podle svědků Čao křičel, že je nevinný a trhal na sobě vězeňské šaty.

Čínské úřady o otráveném mléku věděly už před Olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008, ale se zveřejněním a zásahy proti jeho prodeji začaly až v září po olympiádě.

Podle opozičních aktivistů vláda chce, aby se na skandál co nejrychleji zapomnělo, protože rozhněval i mnoho Číňanů, kteří jsou jinak k režimu loajální.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy