"V práci radši nevědí, že mám dítě." V Číně přibývají překážky pro svobodné matky

Jana Václavíková Jana Václavíková
5. 6. 2020 20:07
Jednatřicetiletá Číňanka Teresa Süová si chtěla nechat na konci loňského roku zmrazit vajíčka. Plánovala mít děti, až bude finančně zajištěná. Nemocnice ji ale odmítla s tím, že svobodným ženám proceduru nenabízí. Číňanka si tak stěžovala dál, dokonce až u soudu. Vše se zřejmě nakonec promítne do čínských zákonů, i když jinak, než žena zamýšlela.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Když Süová loni navštívila nemocnici v Pekingu kvůli zmražení vajíček a jejich pozdějšímu použití, lékař ji odmítl a poradil jí, aby se raději rychle vdala a pořídila si děti přirozenou cestou. Číňanka, která se angažuje v boji za ženská práva, proto nemocnici zažalovala kvůli diskriminaci svobodných žen.

"Čím víc o tom přemýšlím, tím víc nefér mi to připadá. Přijde mi, že moje právo na svobodnou volbu pokaždé kontroluje někdo jiný," řekla Süová americkému deníku New York Times. Zároveň napsala čínským zákonodárcům, aby se svobodných žen zastali na svém příštím shromáždění.

Čínský parlament se nakonec sešel v druhé polovině května. Výsledek jednání byl ale přesně opačný, než Süová chtěla. 

Čínská doktorka Sun Wejová, která je ředitelkou reprodukčního oddělení v nemocnici tradiční čínské medicíny v Šan-tungu a zároveň členkou parlamentu, přišla s návrhem zákona, který by vysloveně zakázal nemocnicím možnost zmrazit vajíčka u svobodných žen.

Lékařka uvedla několik důvodů. Například by se díky tomu obyvatelé "brali a rozmnožovali ve vhodném věku", cituje její vyjádření server o čínských sociálních sítích What’s On Weibo. Dál Wejová zmínila případné zdravotní problémy dětí a matek.

"Komunistická strana byla vždy aktivní při formování rodin a podporovala jen určitou část lidí," vysvětluje Stuart Gietel-Basten, profesor demografie z Hongkongské vědecko-technologické univerzity, americkému rádiu NPR. Upozorňuje tím například na politiku jednoho dítěte, která byla pro manželské páry zrušena teprve v roce 2015. Nahradila ji politika dvou dětí, která má za cíl omladit populaci. Jenže ta přesto stárne a nových dětí nepřibývá.

Bez manžela, bez práva

Zatím zmražení vajíček není nezákonné pro svobodné Číňanky, ty však přesto čelí mnoha překážkám. Aby se mohly stát v budoucnu matkami, musí doložit tři dokumenty - identifikační kartu, oddací list a dokument, který zaručuje, že jsou oprávněny k porodu. Jenže dokument dostanou pouze tehdy, pokud dokážou, že jsou vdané, plodné a nepřekročily státem povolený počet dětí.

Pro muže, kteří chtějí darovat nebo zamrazit sperma, takové podmínky neplatí. To byl další z argumentů Süové, když dokazovala, že pravidla pro svobodné ženy v Číně jsou diskriminační.

"Zákon zaostává za realitou. Jsme pracující profesionálky a všechny máme vážné obavy mít děti," říká také Ťing-i Čangová, která byla v podobné situaci jako Süová. A tak odletěla až do amerického Los Angeles, aby si nechala vajíčka odebrat. Cena, kterou za celou proceduru zaplatila, ale přesahuje roční plat Süové.

Další problém v Číně představuje odnošení dítěte náhradní matkou, které je zakázané pro svobodné i sezdané páry. Pokud o tuto metodu stojí, musí opět zaplatit vysoké částky v zahraničí. Tisíce Číňanů ročně tak volí jako místo, kde se jejich dítě narodí, Thajsko nebo Spojené státy. 

Tresty pro rodiče i děti

Svobodné Číňanky od mateřství odrazuje i stigma, které v čínské společnosti přetrvává. "Zaměstnavatelé by se divili: 'Ty se sama staráš o dítě? A pokud ano, jak se budeš soustředit na práci?'" uvedla pro NPR svobodná matka Liu, která si nepřála odhalit své celé jméno. Ve firmě, kde pracuje už devět let, totiž netuší, že má dítě.

Problémům pak čelí i samotné děti, které se z různých důvodů narodily svobodným matkám. Děti z úplných rodin totiž dostanou potvrzení o pobytu ve městě, kde se narodily nebo kde bydlí jejich rodiče. Děti svobodných matek dostanou dokument pouze ve městě, odkud pochází jejich matka.

Když má takové dítě nastoupit do školy, nemusí mít zaručené místo v obci, kde skutečně bydlí. To samé platí o pojištění. "Aby mělo moje dítě přístup k pojištění a vzdělání, musím získat dostatek rezidenčních bodů. Podle úřadů jsem ale porušila pravidla rodičovského plánování. To je věc, která mě zahanbuje nejvíc," přiznává Liu. Až její dcera začne chodit do školy, bude se zřejmě muset přestěhovat ze Šanghaje do tisíc kilometrů vzdálené provincie Che-nan.

"Když dojde na svobodné rodiče, existují zde mezery," přiznává čínská právnička Li Ťün, která bojuje za to, aby svobodné ženy mohly získat alespoň mateřské pojištění. Podle ní v Číně existují různá opatření trestající lidi, kteří "narušují plánování rodiny".

Video: Naše kočárky vozí miliardu dětí. Nejbrutálnější byznys džungle je v Číně, říká Poš

Chtěli jsme, aby naše kočárky byly módní doplněk jako lodičky. První hvězda byla Sarah Jessica Parker. Dobrý kočárek musí být intuitivní a stylový | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy