V Číně padly vysoké tresty za březnovou rebelii v Lhase

Roman Gazdík
6. 11. 2008 12:29
55 Tibeťanů dostalo od tří let po doživotí
Tibetští exulanti v Indii konají protestní pochod za propuštění Gendün Čhökji Ňimy, jedenácté inkarnace pančhenlamy.
Tibetští exulanti v Indii konají protestní pochod za propuštění Gendün Čhökji Ňimy, jedenácté inkarnace pančhenlamy. | Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady odsoudily 55 Tibeťanů zatčených v souvislosti s demonstracemi, které v březnu zachvátily Lhasu a některé další části provincie na hranicích Číny s Nepálem a Indií.

Podle státní agentury Nová Čína to při setkání s australským poslancem Michaelem Andrewem Johnsonem oznámil Baema Cewang, druhý muž tibetské regionální vlády.

Cewang uvedl, že z celkem 1317 zadržených jich bylo 1115 posléze propuštěno.

Jde o první oficiální údaje o množství odsouzených, které Peking podle listu International Herald Tribune oznámil. Nová Čína napsala, že nejmírnějšími tresty byly tři roky odnětí svobody, nejpřísnějšími doživotí.

Tibeťané začali demonstrovat 10. března, kdy si připomínají výročí povstání proti čínské nadvládě z roku 1959, které bylo Pekingem krvavě potlačeno a zahynulo při něm podle odhadů přes 80 tisíc lidí.

Nepokoje pokračovaly po několik týdnů a rozšířily se i do sousední provincie S´-čchuan. Proti postupu čínských úřadů demonstrovali i aktivisté na celém světě.

Počet obětí demonstrací není znám. Dříve udávaly čínské úřady dvaadvacet mrtvých, nyní Nová Čína hovoří o osmnácti. Tibetská exilová vláda se domnívá, že jich bylo nejméně sto.

Vyslanci jejího vůdce Dalajlamy od té doby s Pekingem jednají, Dalajlama je však podle svých slov pomalostí debaty frustrován. Spekuluje se, že jde ze strany Číny pouze o gesto, kterým se snaží zlepšit svůj obraz v zahraničí. Požadavek tibetského vůdce na větší autonomii regionu Čína nyní odmítla.

 

Právě se děje

Další zprávy