Tady covid neskončil. Do gigantického tábora se vejde skoro celá Ostrava

pru ČTK pru, ČTK
30. 11. 2022 15:41
Čína pokračuje ve své politice nulové tolerance covidu-19 a na jihu země dokončuje výstavbu gigantických izolačních středisek, která mají šíření nemoci zabránit. Nové areály plánují ve městě Kanton otevřít v následujících dnech. Údajně zatím největší centrum, jehož výstavbu tamní úřady oznámily teprve v polovině listopadu, by mělo pojmout až 250 tisíc obyvatel.
Gigantické izolační tábory ve městě Kanton na jihu Číny. | Video: Reuters, Twitter/Evan Kirstel, Twitter/Steve Hanke

Záběry, které kolují na sociálních sítích a zveřejnily je i světové agentury, ukazují veliká prostranství, na nichž stojí desítky bílých budov s izolovanými buňkami. Údajně největší karanténní středisko v Kantonu, který od začátku října patří k největším ohniskům covidu v Číně, má pojmout přes čtvrt milionu lidí.

V objektu by mělo být přes 132 tisíc nemocničních izolačních lůžek a asi 114 tisíc míst pro nakažené bez příznaků, uvádí agentura AP s odvoláním na tamní úřady. To je dohromady pro srovnání téměř jako populace Ostravy s 280 tisíci obyvateli.

Ve městě Kanton, kde žije přes 14 milionů lidí, přitom nyní podobně jako v jiných městech probíhají masivní protesty proti přísným covidovým opatřením. Na videonahrávkách jsou vidět příslušníci pořádkové policie v bílých ochranných kombinézách vybavení průhlednými štíty, jak pochodují v sevřených řadách jednou z ulic ve čtvrti Chaj-ču. Demonstranti na ně házejí předměty a strhávají zátarasy.

Nepokoje v Číně ale vypukly až po téměř tři roky trvajících opatřeních proti šíření koronaviru. Ta zahrnují striktní hygienická pravidla, opakované uzávěry celých čtvrtí hned při výskytu prvních případů nákazy a téměř každodenní testování obyvatelstva. 

Demonstrace odstartoval nedávný požár v metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, který si vyžádal deset obětí. Kvůli protipandemickým opatřením se lidé údajně nemohli dostat z hořící budovy a záchranáři zase nemohli k nim. Úřady to nicméně popírají.

Nynější izolační tábory v Kantonu ale nejsou prvními centry v Číně, která mají zabránit šíření covidu. Na začátku letošního roku přinesl server BBC svědectví ze středisek v provincii Šen-si, kam autobusy převážely z některých míst až tisíc obyvatel. Lidé museli na dopravní prostředky čekat venku v mrazu až několik hodin. Podle informací BBC se mezi nimi nacházeli senioři, děti i těhotné ženy.

Za posledních 24 hodin Čína, kde žije více než 1,4 miliardy obyvatel, zaznamenala 37 828 nových případů infekce koronavirem, z nichž více než 33 tisíc bylo asymptomatických a přes 4 tisíce s příznaky nemoci.

Video: Protesty proti striktním opatřením v Číně sílí, lidé vyzývají prezidenta k rezignaci (28. 11. 2022)

Protesty proti politice nulové tolerance vůči covidu-19 v Číně sílí. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy