Čína přitvrzuje, obhájce lidských práv soud poslal na sedm let do vězení

ČTK ČTK
4. 8. 2016 10:15
Na sedm let do vězení poslal čínský soud v Tchien-ťinu předního obhájce lidských práv Čou Š'-fenga. Shledal ho vinným "z podvratné činnosti proti státu".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Peking -  Jde o třetí podobný rozsudek vynesený během jednoho týdne ve zjevném přitvrzení represí čínské vlády proti lidem, kteří se vyjadřují kriticky k režimu, napsala agentura AFP. Lidskoprávní aktivista Čou Š'-feng, odsouzený na sedm let, je zakladatelem a byl i ředitelem pekingské právnické firmy Feng-žuej. Ta se zabývá politicky citlivými případy.

Společnost Feng-žuej hájí především disidentské intelektuály, členy zakázaných náboženských skupin a oběti sexuálního násilí.

Úřady nechaly Čoua zatknout před rokem v létě v rámci rozsáhlé vlny zatýkání obhájců a lidskoprávních aktivistů, které proběhlo v celé Číně. Tato akce úřadů, při které došlo k zatčení zhruba 200 osob, byla namířena především právě proti advokátní kanceláři Feng-žuej.

Desítka právníků a aktivistů je od té doby stále ve vazbě a čeká na zahájení procesu.

Právník Čoua údajně vinu přiznal. Připustil, že se "protivil zákonu a vládě".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy