Nejdřív Bible, potom Korán. V Číně mizí z mobilů od Applu aplikace pro věřící

Jana Václavíková Jana Václavíková
23. 10. 2021 16:56
Pro řadu lidí to jsou nejdůležitější knihy na světě. Od minulého týdne se k nim už ale Číňané, kteří si četli jejich úryvky na mobilech od značky Apple, nedostanou. Aplikace, které nabízely texty z obou posvátných knih, totiž firma stáhla. Vyhověla tak čínským úřadům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nejprve z App Store zmizela aplikace nabízející Bibli. Firma Apple informovala její tvůrce, že musejí "poskytnout povolení, které by prokázalo, že smí šířit aplikaci obsahující knihu nebo časopis na území Číny," cituje z vyjádření britská stanice BBC

Koncem týdne zmizela i aplikace Quran Majeed, která poskytuje texty z Koránu, hlavního náboženského textu islámu. Na celém světě ji využívá 35 milionů lidí, milion z nich pochází z Číny.

"Podle společnosti Apple byla naše aplikace odstraněna z čínského App Store proto, že nabízí obsah, který vyžaduje další dokumentaci od čínských úřadů," uvedl výrobce aplikace. Firma Apple, která stojí za mobily iPhone a počítači iMac, na dotaz BBC neodpověděla. Jen odkázala na svá pravidla, podle kterých musí v každé zemi dodržovat místní zákony. Jaké čínské zákony náboženské aplikace porušily, ale není jasné. 

Peking označuje islám za jedno z oficiálně uznaných náboženství. Přesto zprávy a svědectví z provincie Sin-ťiang, kterou obývá muslimská menšina Ujgurů, mluví o opaku. Až milion lidí je držených v převýchovných táborech a vláda vnímá jejich víru jako příznak extremismu.  

Pro Apple je ale čínský trh důležitý - každý pátý prodej výrobku od Applu proběhne právě v Číně. Společnost je navíc závislá i na místních dodavatelích součástek. "Apple se stává cenzorem Pekingu," myslí si Benjamin Ismail, ředitel organizace Apple Censorship, která na odstranění aplikací upozornila.

Tisíce smazaných aplikací

Nejedná se přitom o první případ, kdy Apple vyšel vstříc čínským úřadům. Od roku 2017 z čínské verze mobilního obchodu zmizelo přibližně 55 tisíc aplikací. Okolo 35 tisíc z nich byly hry, k nimž komunistická vláda postupně omezuje přístup dětí, a zbytek pokrýval různé zájmy, například šlo o zahraniční zpravodajství, seznamovací nástroj pro gaye nebo aplikace se šifrovanou komunikací.

Apple nicméně uvedl, že toto číslo je přehnané a že některé aplikace stahují z obchodu jejich vývojáři. Americký deník New York Times však dodává, že v jiných zemích stejné programy dostupné jsou. 

Jednu z aplikací, kterých se mazání dotklo, vytvořil čínský miliardář v exilu a kritik čínské vlády Kuo Wen-kuej. Peking aplikaci odmítl, a Apple ji proto umístil na seznam "citlivých aplikací", které nemají vyjít. "Tahle aplikace a jakákoliv další od Kuo Wen-kueje nesmí být v obchodě v Číně," psal podle dokumentů, které má deník k dispozici, svým kolegům v půl třetí ráno vedoucí kontrolor. 

Čína má díky Applu, který přitom dlouhodobě prohlašuje, že soukromí jeho zákazníků je pro něj velice důležité, také přístup k jejich datům a e-mailům, může nahlédnout do jejich fotografií a sledovat jejich polohu. V roce 2017 totiž Apple v reakci na nový čínský zákon přesunul data tamních zákazníků na servery umístěné v Číně. Ty ale ovládá společnost pod kontrolou místní vlády.

Apple obvinění odmítá. "Nikdy jsme neohrozili bezpečnost našich uživatelů ani jejich dat v Číně nebo kdekoliv, kde fungujeme," stojí v oficiálním vyjádření. 

Ujgurové vyrábějí součástky k iPhonům

Apple se navíc nepřímo podílí na nucené práci Ujgurů. Investigativní server The Information zjistil, že sedm dodavatelů součástek pro výrobky firmy Apple využívá ve svých továrnách příslušníky ujgurské menšiny a také dalších utlačovaných skupin.

Například v továrnách firmy Luxshare, největším dodavateli Applu, který vyrábí obvodové desky, přibylo mezi lety 2019 a 2020 čtyři sta nových zaměstnanců. Ti podle serveru Insider pocházejí právě z provincie Sin-ťiang. Továrna Lens Technology na výrobu skel pro mobily iPhone má takových zaměstnanců 600 a rovnou tisíc pracovníků ze Sin-ťiangu má firma Deren Electronic na výrobu antén a kabelů. 

Společnost Apple v minulosti odmítla, že by její dodavatelé využívali nucenou práci. Když vyšla zpráva o počínání firmy Lens Technology, uvedla, že k obvinění neexistují žádné důkazy. Se stejnými firmami spolupracují podle investigativních novinářů také další technologické giganty jako Google, Microsoft nebo Facebook.

Video: Čína má neuvěřitelné technologie na sledování lidí, říká Přibáň

V Číně se potvrzují nejhorší noční můry, jsou tam tábory, do kterých vás strčí a nikdo nezjistí, co se stalo. Podle odhadů je tam až milion lidí | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Kandidátem na prezidenta francouzských Republikánů bude Ciotti či Pécresseová

Francouzská pravicová strana Republikáni (LR) si v prvním kole hlasování vybrala jako své dva kandidáty pro dubnové prezidentské volby Valérii Pécresseovou a Érica Ciottiho, uvedl list Le Monde. Druhé kolo hlasování, z nějž vzejde hlavní kandidát pravice, se uskuteční v pátek a v sobotu. Vedení strany plánuje vítěze vyhlásit v sobotu odpoledne. O pozici usilovalo celkem pět osobností, v primárkách nyní neuspěl například bývalý evropský vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

Předseda strany Christian Jacob ve čtvrtek oznámil, že do závěrečného hlasování se probojovala prezidentka pařížského regionu Valérie Pécresseová, která získala 25 procent stranických hlasů a šéf regionální rady departementu Alpes-Maritimes na francouzské riviéře Éric Ciotti, který v prvním kole zvítězil s 25,59 procenta hlasů.

Prezidentské volby ve Francii se uskuteční v dubnu příštího roku. Průzkumy veřejného mínění favorizují současného prezidenta Emmanuela Macrona. Za jeho vyzývatelku je považovaná šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy