V Chorvatsku roste nervozita. V letoviscích přibývá nakažených, města zavádí postihy

Helena Truchlá Helena Truchlá
21. 7. 2021 20:45
Dovolenková sezona v Chorvatsku je v plném proudu. V červenci tu podle údajů ministerstva pro turismus pobývalo přes 700 tisíc hostů - jen o čtvrtinu méně než v rekordním předpandemickém roce 2019. Hoteliéři a provozovatelé restaurací mají přesto obavy. Pobřeží Jaderského moře totiž na konci minulého týdne přišlo o zelený, tedy z pohledu šíření koronaviru nejbezpečnější status.
Očkování proti koronaviru v Chorvatsku.
Očkování proti koronaviru v Chorvatsku. | Foto: Reuters

Mapu rizika nákazy koronavirem aktualizuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v závěru každého týdne. Členské státy EU často právě na jejím základě zavádí nebo naopak ruší omezení pohybu v rámci evropské sedmadvacítky. 

Poslední verze mapy, která vychází z dat nasbíraných zhruba za první polovinu července, naznačuje zhoršující se situaci právě v populárních turistických letoviscích v Chorvatsku. Země jako celek je v tuto chvíli co do počtu nově nakažených zhruba na úrovni loňského července, kdy ovšem ještě nebylo dostupné očkování ani pravidelné testování. Obě dávky vakcíny zatím dostalo jen asi 33 procent Chorvatů, v Česku je to o sedm procentních bodů více. 

 Vládní představitelé v Záhřebu i zástupci cestovního ruchu hlasitě vyzývají k obezřetnosti. "Buďte rozumní, očkujte se a dodržujte epidemiologická opatření," prohlásila ministryně pro turismus Nikolina Brnjacová. A šéf rezortu vnitra Davor Božinović ve středu večer oznámil zavedení dodatečných omezení týkajících se právě pobřežních oblastí: návštěvníci všech hromadných akcí budou od pondělí potřebovat potvrzení o bezinfekčnosti. Organizátoři pak budou potřebovat  posvěcení hygieniků. "Čísla rostou, musíme něco udělat," řekl v rozhovoru pro server Dnevnik

Někteří komunální politici už dříve zavedli nové postihy, kterými se snaží šíření viru zabránit. Například primátor Dubrovníku Mato Franković vyhrožuje omezením možnosti využívat městský veřejný prostor těm provozovatelům barů a restaurací, kteří na restrikce nebudou brát ohled. V oblasti Zadaru pak úřady dočasně zakázaly pořádání koncertů a jiných akcí s živou hudbou pod širým nebem.

Dochází čas

Podobně jako chorvatské pobřeží je na tom z jihoevropských turistických destinací také jih Francie a části Řecka. Španělsko a Portugalsko jsou na mapě červené a tmavě červené, což je řadí mezi rizikové oblasti.

V Chorvatsku nyní panují velké obavy, že je jen otázkou času, než se na červený seznam přesune taky. "Znamenalo by to mnohem složitější podmínky pro návrat cizinců domů, což by nás dostalo do stejné situace, jaká nastala už vloni," varovala šéfka Chorvatského úřadu pro veřejné zdraví Ivana Pavić Šimetinová. Tehdy se už na sklonku srpna začaly jednotlivé evropské státy postupně zavírat návštěvníkům a znovuzavádět i omezení běžného života. 

Podle zástupců chorvatského cestovního ruchu dochází zemi čas na to, letošní sezonu ještě zachránit. Turismus přitom tvoří asi pětinu ekonomiky státu, což je jeden z nejvyšších podílů v celé Evropě. "Situace v konkurenčních zemích není dobrá a to nám musí být varováním," citovalo ministryni Brnjacovou Chorvatské sdružení pro turismus. Následující týdny podle ní budou zásadní: do země přijede nejvíc turistů z celého roku, a jenom pokud se podaří udržet šíření viru pod kontrolou, může sezona pokračovat i hluboko do podzimu.

Počítat nakažené?

Chorvaté v souvislosti se změnou barvy na evropské mapě ECDC kritizují i způsob, jakým úřad rizikovost jednotlivých oblastí vyhodnocuje. 

Například severní část Jadranu, Istrie, se dlouhodobě brání tomu, že je celé pobřeží považováno za jeden celek. Dále na jih, zejména v okolí města Zadar, kde se nachází i populární letoviska Pakoštane nebo Biograd na Moru, jsou totiž počty nově nakažených výrazně vyšší. Německo, které svá cestovní omezení vydává i pro jednotlivé regiony zvlášť, tak už dříve označilo okolí Zadaru za rizikové. 

Chorvatsko: jaká aktuálně platí pravidla

  • Pro vstup do země potřebují občané EU předložit platný digitální covidový certifikát. Je možné jej případně nahradit negativním testem, dokladem o očkování nebo prodělání nemoci covid-19. 
  • Úřady doporučují před cestou vyplnit registrační formulář. 
  • Ve vnitřních veřejných prostorách včetně MHD platí povinnost nosit chirurgickou nebo jinou ochrannou roušku. 
  • Zahrádky restaurací mají otevřeno do půlnoci, restaurace a pekárny smějí servírovat jídlo i ve vnitřních prostorách, rovněž do půlnoci. Poté je zakázán i prodej alkoholu. 

A kritika v posledních týdnech míří i na samotnou metodiku, na jejímž základě ECDC na cestovní mapě Evropy přiřazuje barvy. Jako hlavní měřítko totiž slouží počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny. Například berlínský Institut Roberta Kocha navrhuje, aby se s postupujícím očkováním více zohledňovalo zatížení nemocnic - lidé s oběma dávkami vakcíny totiž v mnohem méně případech trpí covidem-19 s tak vážnými příznaky, že by potřebovali hospitalizaci.

Podobně se vyjádřil také spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn. Německo přitom ve své reakci na pandemii patří v Evropě spíš k opatrnějším státům. V Chorvatsku to vítají. 

"Naznačuje to, že jsme vstoupili do fáze, kdy nejdůležitějším měřítkem pro posouzení situace není počet nakažených, ale hospitalizace a počet úmrtí," řekl deníku Jutarnji list ředitel tamního svazu cestovního ruchu Veljko Ostojić. Co do počtu hospitalizovaných pacientů bylo Chorvatsko v první polovině července na podobné úrovni jako třeba Itálie nebo Slovinsko, výrazně hůř jsou na tom Kypr, Bulharsko, Francie, Španělsko, Portugalsko nebo Velká Británie. 

Na evropské cestovní mapě je v tuto chvíli většina kontinentu včetně Česka zelená, tedy v nejbezpečnější kategorii. Další aktualizaci je možné očekávat ve čtvrtek, tuzemské ministerstvo zdravotnictví pak na jejím základě mění svá nařízení zpravidla vždy v pátek.

VIDEO: Pandemie neskončila, tvrdí šéf Světové zdravotnické organizace (WHO). 

Život v pandemii - Pandemie neskončila | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 12 minutami

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

USA uvalily sankce na osm syrských věznic a jejich představitele

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že uvalilo sankce na osm syrských věznic, které provozuje tajná služba syrského prezidenta Bašára Asada. Na sankčním seznamu se ocitlo také pět činitelů v jejich vedení. V zařízeních se podle ministerstva porušují lidská práva, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo dále uvedlo, že uvalilo sankce na syrskou ozbrojenou skupinu Ahrar al-Šarkíja a dva její lídry. Organizace působí na severu země a podle Washingtonu je zodpovědná za útlak civilního obyvatelstva, zejména syrských Kurdů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy