V Chile zatkli muže, který se v rozhlase přiznal k vraždám oponentů Pinocheta

ČTK ČTK
12. 12. 2015 10:38
Bývalý voják zavolal do živě vysílaného diskusního rozhlasového pořadu a řekl moderátorovi, že je na pokraji sebevraždy. Řekl, že krátce po puči, kterým byl svržen tehdejší prezident Salvador Allende, byl jako voják při popravách 18 lidí.
Bývalý prezident Chile Augusto Pinochet na archivním snímku
Bývalý prezident Chile Augusto Pinochet na archivním snímku | Foto: AP

Santiago de Chile - V Chile zatkli bývalého vojáka, který se v rozhlasovém pořadu přiznal k účasti na zabití 18 oponentů bývalého prezidenta Augusta Pinocheta. Policie muže obvinila z vraždy spáchané v roce 1973. Za Pinochetova režimu bylo v Chile popraveno nebo zmizelo přes 3000 lidí.

Dvaašedesátiletý Guillermo Reyes Rammsy ve středu zavolal do živě vysílaného diskusního rozhlasového pořadu a řekl moderátorovi, že je na pokraji sebevraždy. Popsal svou nešťastnou lásku a pak začal líčit své mládí.

Řekl, že krátce po puči, kterým byl svržen tehdejší prezident Salvador Allende, byl jako voják při popravách 18 lidí. "Po té první jsem plakal, ale poručík mne chválil, podruhé už se mi to líbilo," vyprávěl muž. "Byl jsem u 18 poprav, stříleli jsme lidi do hlavy a pak jsme těla vyhodili dynamitem do vzduchu, takže z nich nezbyl ani stín," prohlásil volající.

V pořadu sice své jméno neuvedl a neidentifikoval ani oběti, ale policie ho vypátrala a v pátek obvinila ze smrti dvou členů chilské Socialistické strany Freddyho Taberny Gallegose a Germána Palomina Lamase. Oba byli postaveni před válečné soudy a popraveni v říjnu a v listopadu 1973. Jejich těla se nikdy nenašla.

Rammsy v telefonátu popisoval, jak vypadal vojenský výcvik. "Poslali mne do Santiaga, kde jsem si přivykl mimořádnému násilí. Zjistil jsme, jakým ďáblem je člověk schopen se stát," řekl. Byl prý nucen zabíjet, protože vojáky, kteří odmítali, velitelé zabili.

Podle listu The Guardian nedával Rammsy v telefonátu najevo žádnou lítost a výroky týkající se jeho nešťastné lásky střídal s detailními popisy krutostí.

Jeho zatčení ocenili ochránci lidských práv, kteří se snaží objasnit, jakým způsobem byli likvidováni nepohodlné odpůrci Pinochetova režimu. Nenašla se těla asi 1000 obětí a vyšetřovatelé údajně nyní doufají, že k některým by je mohl Rammsy dovést.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy