V Chile zatkli muže, který se v rozhlase přiznal k vraždám oponentů Pinocheta

ČTK ČTK
12. 12. 2015 10:38
Bývalý voják zavolal do živě vysílaného diskusního rozhlasového pořadu a řekl moderátorovi, že je na pokraji sebevraždy. Řekl, že krátce po puči, kterým byl svržen tehdejší prezident Salvador Allende, byl jako voják při popravách 18 lidí.
Bývalý prezident Chile Augusto Pinochet na archivním snímku
Bývalý prezident Chile Augusto Pinochet na archivním snímku | Foto: AP

Santiago de Chile - V Chile zatkli bývalého vojáka, který se v rozhlasovém pořadu přiznal k účasti na zabití 18 oponentů bývalého prezidenta Augusta Pinocheta. Policie muže obvinila z vraždy spáchané v roce 1973. Za Pinochetova režimu bylo v Chile popraveno nebo zmizelo přes 3000 lidí.

Dvaašedesátiletý Guillermo Reyes Rammsy ve středu zavolal do živě vysílaného diskusního rozhlasového pořadu a řekl moderátorovi, že je na pokraji sebevraždy. Popsal svou nešťastnou lásku a pak začal líčit své mládí.

Řekl, že krátce po puči, kterým byl svržen tehdejší prezident Salvador Allende, byl jako voják při popravách 18 lidí. "Po té první jsem plakal, ale poručík mne chválil, podruhé už se mi to líbilo," vyprávěl muž. "Byl jsem u 18 poprav, stříleli jsme lidi do hlavy a pak jsme těla vyhodili dynamitem do vzduchu, takže z nich nezbyl ani stín," prohlásil volající.

V pořadu sice své jméno neuvedl a neidentifikoval ani oběti, ale policie ho vypátrala a v pátek obvinila ze smrti dvou členů chilské Socialistické strany Freddyho Taberny Gallegose a Germána Palomina Lamase. Oba byli postaveni před válečné soudy a popraveni v říjnu a v listopadu 1973. Jejich těla se nikdy nenašla.

Rammsy v telefonátu popisoval, jak vypadal vojenský výcvik. "Poslali mne do Santiaga, kde jsem si přivykl mimořádnému násilí. Zjistil jsme, jakým ďáblem je člověk schopen se stát," řekl. Byl prý nucen zabíjet, protože vojáky, kteří odmítali, velitelé zabili.

Podle listu The Guardian nedával Rammsy v telefonátu najevo žádnou lítost a výroky týkající se jeho nešťastné lásky střídal s detailními popisy krutostí.

Jeho zatčení ocenili ochránci lidských práv, kteří se snaží objasnit, jakým způsobem byli likvidováni nepohodlné odpůrci Pinochetova režimu. Nenašla se těla asi 1000 obětí a vyšetřovatelé údajně nyní doufají, že k některým by je mohl Rammsy dovést.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy