V Chile zadrželi Pinochetova ministra kvůli smrti 13 lidí

ČTK ČTK
21. 10. 2014 6:55
Cristian Labbé stane před soudem jako další z řady bývalých důstojníků, kteří se podíleli na únosech a mučení odpůrců diktátora Augusta Pinocheta.
Augusto Pinochet na archivním snímku. Za jeho vlády bylo zavražděno 3000 odpůrců jeho režimu, stovky tisíc lidí emigrovaly.
Augusto Pinochet na archivním snímku. Za jeho vlády bylo zavražděno 3000 odpůrců jeho režimu, stovky tisíc lidí emigrovaly. | Foto: AP

Santiago de Chile - Chilské úřady v pondělí zadržely bývalého ministra vlády diktátora Augusta Pinocheta v případu smrti 13 lidí zmizelých nedlouho po jeho převratu v roce 1973. Vysloužilý armádní plukovník Cristián Labbé se údajně podílel na únosech a mučení odpůrců tehdejšího Pinochetova režimu a měl podíl i na vzniku obávané tajné policie. Labbé svou vinu popírá.

Někdejší vysoký činitel chilské vojenské diktatury nese podle obvinění vinu za smrt skupiny oponentů režimu, kteří byli mučeni v místě, jež později nechvalně proslulo jako centrum Tejas Verdes, v němž tajná policie mučila stovky lidí.

Labbé, který se před soud dostane jako další z řady někdejších důstojníků, byl po návratu demokracie několik let starostou jedné ze čtvrtí metropole Santiago.

Během doby v úřadě se v roce 2011 podílel na organizaci slavnosti na počest jednoho z dalších Pinochetových důstojníků, který byl v té době za mřížemi.

Za 17 let Pinochetovy vlády bylo podle odhadů zavražděno přes 3000 odpůrců jeho režimu, další desetitisíce lidí byly mučeny. Stovky tisíc lidí z Chile emigrovaly.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy