V Chile se opět třásla země, do skrýše musela i prezidentka

V Chile se opět třásla země, do skrýše musela i prezidentka
Na snímku zasažené přístavní město Iquique.
Při úterních otřesech o síle 8,2 stupně zemřelo nejméně šest lidí.
Další vlna zemětřesení, ve středu večer, dosáhla síly až 7,8 stupně.
Žádné oběti na životech ale hlášeny nejsou.
Foto: Reuters
Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
3. 4. 2014 13:21
Zemětřesení o síle až 7,8 stupně si oproti úterním otřesům pravděpodobně nevyžádalo žádné oběti na životech.

Iquique - Severní Chile zasáhlo v rozmezí několika desítek hodin už druhé silné zemětřesení. Otřesy ve středu večer podle agentury AP dosáhly síly až 7,8 stupně.

Žádné oběti ani závažnější škody na infrastruktuře nejsou podle agentury Reuters na rozdíl od předchozího zemětřesení hlášeny.

Úterní zemětřesení o síle 8,2 stupně si přitom vyžádalo nejméně šest životů.

Tsunami už nehrozí

Úřady nechaly během dvou dnů evakuovat pobřežní oblasti, které ohrozila přívalová vlna. Chile i Peru už varování, znovu vydané po druhé řadě otřesů, odvolaly a lidé se mohou vracet domů.

Evakuace se ve čtvrtek v noci dotkla i prezidentky Michelle Bacheletové, která byla v regionu kontrolovat škody po prvních otřesech. Hlava státu musela opustit svůj hotel ve městě Arica poblíž hranic s Peru.

„Byla jsem evakuována jako všichni občané. Přišli jsme sem (do nouzové kanceláře v Arice, pozn. red.), abychom se podívali, jestli můžeme jakkoli pomoci,“ uvedla ve středu večer Bacheletová.

Americká geologická služba USGS ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ) zaznamenala dva silné otřesy 19 kilometrů jižně od přístavního města Iquique s ohniskem v hloubce dvaceti kilometrů. První otřes měl sílu 6,4 stupně a po necelé hodině následoval další, tentokrát o síle 7,8 stupně.

Doly otřesy přestály

V oblasti se nacházejí mnohé doly na měď, jejímž je Chile největším producentem na světě. Podle informací agentury je otřesy nijak zvlášť neohrozily.

Chile je zemí s jedním z nejvyšších výskytů zemětřesení na zeměkouli. V roce 2010 jej zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně. Následná vlna tsunami způsobila ve středním a jižním Chile rozsáhlé škody a zabila přes 500 lidí.

Nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii se odehrálo také v Chile v roce 1960 - mělo sílu 9,5 stupně a zemřelo v jeho důsledku více než 5000 lidí, připomněla ČTK.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy