V Chile se opět třásla země, do skrýše musela i prezidentka

V Chile se opět třásla země, do skrýše musela i prezidentka
Na snímku zasažené přístavní město Iquique.
Při úterních otřesech o síle 8,2 stupně zemřelo nejméně šest lidí.
Další vlna zemětřesení, ve středu večer, dosáhla síly až 7,8 stupně.
Žádné oběti na životech ale hlášeny nejsou.
Foto: Reuters
Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
3. 4. 2014 13:21
Zemětřesení o síle až 7,8 stupně si oproti úterním otřesům pravděpodobně nevyžádalo žádné oběti na životech.

Iquique - Severní Chile zasáhlo v rozmezí několika desítek hodin už druhé silné zemětřesení. Otřesy ve středu večer podle agentury AP dosáhly síly až 7,8 stupně.

Žádné oběti ani závažnější škody na infrastruktuře nejsou podle agentury Reuters na rozdíl od předchozího zemětřesení hlášeny.

Úterní zemětřesení o síle 8,2 stupně si přitom vyžádalo nejméně šest životů.

Tsunami už nehrozí

Úřady nechaly během dvou dnů evakuovat pobřežní oblasti, které ohrozila přívalová vlna. Chile i Peru už varování, znovu vydané po druhé řadě otřesů, odvolaly a lidé se mohou vracet domů.

Evakuace se ve čtvrtek v noci dotkla i prezidentky Michelle Bacheletové, která byla v regionu kontrolovat škody po prvních otřesech. Hlava státu musela opustit svůj hotel ve městě Arica poblíž hranic s Peru.

„Byla jsem evakuována jako všichni občané. Přišli jsme sem (do nouzové kanceláře v Arice, pozn. red.), abychom se podívali, jestli můžeme jakkoli pomoci,“ uvedla ve středu večer Bacheletová.

Americká geologická služba USGS ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ) zaznamenala dva silné otřesy 19 kilometrů jižně od přístavního města Iquique s ohniskem v hloubce dvaceti kilometrů. První otřes měl sílu 6,4 stupně a po necelé hodině následoval další, tentokrát o síle 7,8 stupně.

Doly otřesy přestály

V oblasti se nacházejí mnohé doly na měď, jejímž je Chile největším producentem na světě. Podle informací agentury je otřesy nijak zvlášť neohrozily.

Chile je zemí s jedním z nejvyšších výskytů zemětřesení na zeměkouli. V roce 2010 jej zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně. Následná vlna tsunami způsobila ve středním a jižním Chile rozsáhlé škody a zabila přes 500 lidí.

Nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii se odehrálo také v Chile v roce 1960 - mělo sílu 9,5 stupně a zemřelo v jeho důsledku více než 5000 lidí, připomněla ČTK.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy