V Chile hrozí po zemětřesení rabování. Do akce jde armáda

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 4. 2014 15:01
Úřady po nočním zemětřesení o síle 8,2 Richtera evidují už šest mrtvých. Skutečný rozsah katastrofy ale bude znám až po rozednění.
Na pořádek v Chile po zemětřesení dohlíží armáda.
Na pořádek v Chile po zemětřesení dohlíží armáda. | Foto: Reuters

Iquique - Chilská prezidentka Michelle Bacheletová poslala do pobřežních oblastí Arica, Parnicota a Tarapaca, které postihlo noční zemětřesení o síle 8,2 stupně Richterovy škály, armádu a letectvo.

Vojáci mají v oblastech, v nichž platí mimořádný stav, "převzít odpovědnost za veřejný pořádek a zabránit rabování".

V důležitém přístavním městě Iquique navíc operuje zásahová jednotka. Za úkol má mimo jiné pochytat vězenkyně, které využily příležitosti a po zemětřesení uprchly z nápravného zařízení. Zatím se podařilo dopadnout 39 z 300 odsouzených žen, informovala televize ABC News.

Na pobřeží jsou stále přerušeny dodávky elektřiny a zastavila se tam letecká i autobusová doprava.

Evakuace proběhla v klidu, mladší pomáhali seniorům.
Evakuace proběhla v klidu, mladší pomáhali seniorům. | Foto: Reuters

Své domovy muselo ve třech správních oblastech země opustit na 900 000 lidí. Kdy se budou moci vrátit, zatím není jasné. Rozsah přírodní katastrofy bude možné bilancovat až po rozednění.

"Je to tak, že skutečný rozsah škod budeme znát, až pokročí čas. Až potom, co postižené oblasti prozkoumáme za denního světla. Země si ale v prvních hodinách mimořádného stavu vedla velmi dobře," pochvalovala si podle CNN chilská prezidentka.

Sesuvy půdy a zatarasené silnice

Prozatím úřady informovaly o šesti mrtvých. Podle ministra vnitra Rodriga Peňaililla šlo o čtyři muže a dvě ženy.

Z mnoha míst jsou hlášeny sesuvy půdy a zatarasené silnice. Informace o celkovém počtu raněných nejsou k dispozici, zatím se ví o třech vážně zraněných.

Domovy muselo opustit 900 000 lidí.
Domovy muselo opustit 900 000 lidí. | Foto: Reuters

Obavy z mohutné tsunami se nakonec nenaplnily, byť k pobřeží po 45 minutách od zemětřesení dorazila dvoumetrová přívalová vlna. Varování už bylo odvoláno.

Hlavní otřes podle americké geologické služby USGS nastal v noci z úterý na středu. Ohnisko zemětřesení se nacházelo 20 kilometrů pod mořským dnem, asi 100 kilometrů severozápadně od přístavu Iquique.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy