V Chicagu se střílí jako za Al Caponeho. Policie zkouší nové technologie, mapující riziková místa

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
16. 8. 2017 20:09
To, co se letos stalo o prodlouženém červencovém víkendu po Dni nezávislosti, chicagská policie dlouho nepamatuje. Ve třetím největším městě USA tehdy kvůli střelbě zemřelo čtrnáct lidí. Další desítky osob byly zraněny. Chicago trápí násilí dlouhodobě. Nově policie zkouší moderní technologie, které dokážou předpovědět, kde se stane zločin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Chicago - Pokaždé to začalo nevinně. Hádka mezi řidičem a cyklistou na rušné ulici. Potyčka o místo na lavičce ve Smithově parku. Spor mezi muži, kteří popíjeli v jednom z nesčetných barů v Chicagu.

Jeden z účastníků hádky následně vytáhl pistoli nebo revolver a začal střílet.

Americké město Chicago je prosáklé zločinem. Zbraň tady nosí každý druhý, ať už legálně, nebo ne. To, co se ale letos událo o prodlouženém červencovém víkendu po Dni nezávislosti, policie dlouho nepamatuje.

Během pouhých pěti dnů, od 4. do 8. července, se tu terčem střelby stalo 102 lidí. Čtrnáct z nich zemřelo. Nejmladšímu z postřelených bylo třináct, nejstaršímu šedesát let.

Příčinou střelby byla v drtivé většině případů naprostá malichernost. Velkou roli sehrál i alkohol.

"Lidé celý den popíjejí, dojde k hádce a vše se rychle vymkne kontrole," řekl místnímu deníku Chicago Tribune policejní mluvčí Anthony Guglielmi. "Je to velmi frustrující."

Osudného víkendu nepomohlo chicagské policii ani to, že do ulic poslala třináct set strážníků navíc. To je zhruba desetina celého místního policejního sboru.

Policie během pěti dní v Chicagu zabavila 159 kusů střelných zbraní. Podle médií to připomíná dvacátá léta minulého století a časy prohibice, kdy se ve městě rozpoutala válka gangů ovládajících černý trh s alkoholem.

Úřady se snaží vypořádat s problémem už delší dobu. Naposledy sáhly po moderní technologii, která monitoruje střelbu v ulicích a následně dokáže předpovídat, kde dojde ke zločinu.

Algoritmus předvídání zločinu

V řídicí místnosti policejního ředitelství ve čtvrti South Side sledují policisté na velikých monitorech digitální mapy. Počítačový algoritmus na nich předvídá, kde ve městě by v nejbližší době mohl být spáchán zločin.

Vedení chicagské policie uznává, že na vyřešení problému s vysokou kriminalitou jen tohle nestačí. Čísla jsou ale působivá.

Například v 7. okrsku ubylo během prvního letošního půlroku 39 procent incidentů s použitím střelné zbraně. Ve srovnání s loňským rokem také klesl počet vražd o třetinu.

"Občané začínají pociťovat skutečnou změnu," uvedl pro agenturu Reuters policejní velitel 7. okrsku Kenneth Johnson.

Technologii testují tři další chicagské okrsky. I v nich policisté zaznamenali méně střelby a vražd.

Loni bylo v Chicagu, třetím největším městě USA s 2,7 milionu obyvatel, zavražděno 762 lidí a čtyři tisíce dalších byly zraněny střelbou.

Několik moderních systémů

Jednou z nových technologií 7. okrsku chicagské policie je program na předpověď kriminality, který vytvořila společnost Azavea. Kombinuje policejní data se společensko-ekonomickými informacemi, polohou sídel místních firem a obchodů a předpovědí počasí.

Speciální detekční systém od společnosti ShotSpotter zase dokáže přesně určit místo, kde došlo ke střelbě.

Dále policie využívá databázi osob s potenciálem účastnit se střetů s použitím střelných zbraní, kterou vyvinul Illinoiský technologický institut.

Informace o tomto systému tají. Přiznala jen, že počítačový algoritmus počítá s osmi faktory - například s příslušností k pouličnímu gangu nebo předchozím zatčením kvůli drogám.

Každý člověk v databázi podle toho dostane určitý počet bodů mezi 0 a 500. Čím jsou dané osoby rizikovější, tím je toto číslo vyšší.

Přístroje policisty nenahradí

Někteří odborníci se ale obávají, že nové technologie se mohou ukázat jako kontraproduktivní. Mohly by prý odvádět pozornost policistů od skrytých příčin násilí ve městě.

"Najít správné řešení bude velmi obtížné," říká Andrew Ferguson, profesor práva na University of the District of Columbia a autor knihy o nových policejních technologiích. "Zahrnuje to lepší systém vzdělávání, boj s chudobou a duševními nemocemi."

Stejné nebo podobné technologie jako v Chicagu vyzkoušela v poslední době také americká města San FranciscoPhiladelphiaDenver nebo Washington.

"Nedokážeme samozřejmě s přesností říct, kde bude spáchán další zločin," upozorňuje však šéf technických služeb chicagské policie Jonathan Lewin. "Tyhle přístroje nemohou nahradit policisty v ulicích."

Divoká policejní honička skončila bouračkou. Podezřelý vjel do křižovatky po chodníku | Video: PČR
 

Právě se děje

před 57 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy