V Česku se uplácí více než vloni. Chybí politická vůle

Naďa Straková
18. 11. 2009 11:37
Ze zprávy Transparency International vyplývá, že Česko má zpolitizovaný veřejný sektor

Berlín - V Česku se letos uplácí daleko více než vloni. Vyplývá to ze zprávy mezinárodní organizace Transparency International o vnímání korupce (CPI) ve veřejné sféře a v politice.

Na žebříčku korupce si oproti loňsku Česko pohoršilo o sedm příček a spadlo na 52. místo.

"Propad Česka je dán zejména zpolitizovanou justicí, neprůhledným financováním volebních kampaní a také tím, že se přestaly soudně řešit velké korupční skandály," řekl dnes ředitel české pobočky Transparency International David Ondračka Rádiu Česko. Jako příklad uvedl případ bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka.

Zpolitizovaný veřejný sektor, na který TI upozorňuje již delší dobu, vede k "vysávání" polostátních firem, jakými jsou ČEZ, Lesy ČR nebo České dráhy.

"Chybí zde jasná protikorupční strategie a minulá vláda měla tuto oblast za prioritní pouze verbálně. Tím vlastně výrazně otevřela cestu soukromým zájmům k ovlivňování politického rozhodování," vysvětloval dále na dnešní tiskové konferenci Ondračka, proč se Česku v boji s nekalými úplatkářskými praktiky nedaří.

Ve zprávě se také uvádí, že česká vláda přistupuje k plnění svých mezinárodních závazků velmi liknavě. Česko doposud neratifikovalo Úmluvu OSN proti korupci a nepřijalo jiná klíčová protikorupční opatření - například trestněprávní odpovědnost právnických osob nebo ochranu takzvaných whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce.

Česko tak zaostává za ostatními západními státy i svými sousedy s výjimkou Slovenska.

Skandinávie (opět) vede

Nejnižší míru korupce v celosvětovém měřítku tradičně vykázal Nový Zéland, dále Dánsko a Singapur.

I z letošní zprávy CPI vyplývá, že skandinávské státy dlouhodobě patří mezi nejméně zkorumpované na světě. 

Míra korupce ve vybraných státech

1. Nový Zéland 9,4
2. Dánsko 9,3
3. Singapur 9,2
4. Švédsko 9,2
5. Švýcarsko 9,0
46. Maďarsko 5,1
49. Polsko 5,0
52. Česká republika 4,9
56. Slovensko 4,5
179. Afghánistán 1,3
180. Somálsko 1,1
/10 =žádná korupce, 0= vysoká míra korupce/

Zdroj: Transparency International

Obecně platí, že korupce a úplatkářství nejvíce bují v zemích sužovaných konflikty a bez stabilních veřejných institucí. Nejzkorumpovaněšjší zemí na světě je Somálsko a Afghánistán.

Podle odborníků se na vyšší míře úplatkářství v letošním indexu odrazila také ekonomická krize.

Huguette Labelleová, ředitelka organizace s centrálou v Berlíně, ke zprávě CPI prohlásila, že některé bohaté státy s nižší mírou úplatkářství samy značně přispívají ke korupci v zahraničí. Jejich neprůhledné banky totiž fungují jako takzvané "daňové ráje", ve kterých lze ukládat peníze často pocházející z korupce a jiných nezákonných aktivit.

V EU nejhorší Řecko, Bulharsko a Rumunsko

V rámci Evropské unie je Česká republika v poslední třetině zemí. Lépe jsou na tom dokonce i v Polsku a Maďarsku. Slovensko se oproti loňsku na indexu korupce propadlo z 52. místa na 56.

Nezkorumpovanějšími unijními státy jsou podle CPI Řecko, Bulharsko a Rumunsko. Všechny tři státy získaly stejný počet bodů - 3,8 (čím nižší skóre, tím vyšší korupce). Na opačném konci žebříčku stojí Dánsko (9,3 bodů), následuje Švédsko, Finsko a Nizozemsko.

 

 

Právě se děje

Další zprávy