V Česku se uplácí více než vloni. Chybí politická vůle

Naďa Straková
18. 11. 2009 11:37
Ze zprávy Transparency International vyplývá, že Česko má zpolitizovaný veřejný sektor

Berlín - V Česku se letos uplácí daleko více než vloni. Vyplývá to ze zprávy mezinárodní organizace Transparency International o vnímání korupce (CPI) ve veřejné sféře a v politice.

Na žebříčku korupce si oproti loňsku Česko pohoršilo o sedm příček a spadlo na 52. místo.

"Propad Česka je dán zejména zpolitizovanou justicí, neprůhledným financováním volebních kampaní a také tím, že se přestaly soudně řešit velké korupční skandály," řekl dnes ředitel české pobočky Transparency International David Ondračka Rádiu Česko. Jako příklad uvedl případ bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka.

Zpolitizovaný veřejný sektor, na který TI upozorňuje již delší dobu, vede k "vysávání" polostátních firem, jakými jsou ČEZ, Lesy ČR nebo České dráhy.

"Chybí zde jasná protikorupční strategie a minulá vláda měla tuto oblast za prioritní pouze verbálně. Tím vlastně výrazně otevřela cestu soukromým zájmům k ovlivňování politického rozhodování," vysvětloval dále na dnešní tiskové konferenci Ondračka, proč se Česku v boji s nekalými úplatkářskými praktiky nedaří.

Ve zprávě se také uvádí, že česká vláda přistupuje k plnění svých mezinárodních závazků velmi liknavě. Česko doposud neratifikovalo Úmluvu OSN proti korupci a nepřijalo jiná klíčová protikorupční opatření - například trestněprávní odpovědnost právnických osob nebo ochranu takzvaných whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce.

Česko tak zaostává za ostatními západními státy i svými sousedy s výjimkou Slovenska.

Skandinávie (opět) vede

Nejnižší míru korupce v celosvětovém měřítku tradičně vykázal Nový Zéland, dále Dánsko a Singapur.

I z letošní zprávy CPI vyplývá, že skandinávské státy dlouhodobě patří mezi nejméně zkorumpované na světě. 

Míra korupce ve vybraných státech

1. Nový Zéland 9,4
2. Dánsko 9,3
3. Singapur 9,2
4. Švédsko 9,2
5. Švýcarsko 9,0
46. Maďarsko 5,1
49. Polsko 5,0
52. Česká republika 4,9
56. Slovensko 4,5
179. Afghánistán 1,3
180. Somálsko 1,1
/10 =žádná korupce, 0= vysoká míra korupce/

Zdroj: Transparency International

Obecně platí, že korupce a úplatkářství nejvíce bují v zemích sužovaných konflikty a bez stabilních veřejných institucí. Nejzkorumpovaněšjší zemí na světě je Somálsko a Afghánistán.

Podle odborníků se na vyšší míře úplatkářství v letošním indexu odrazila také ekonomická krize.

Huguette Labelleová, ředitelka organizace s centrálou v Berlíně, ke zprávě CPI prohlásila, že některé bohaté státy s nižší mírou úplatkářství samy značně přispívají ke korupci v zahraničí. Jejich neprůhledné banky totiž fungují jako takzvané "daňové ráje", ve kterých lze ukládat peníze často pocházející z korupce a jiných nezákonných aktivit.

V EU nejhorší Řecko, Bulharsko a Rumunsko

V rámci Evropské unie je Česká republika v poslední třetině zemí. Lépe jsou na tom dokonce i v Polsku a Maďarsku. Slovensko se oproti loňsku na indexu korupce propadlo z 52. místa na 56.

Nezkorumpovanějšími unijními státy jsou podle CPI Řecko, Bulharsko a Rumunsko. Všechny tři státy získaly stejný počet bodů - 3,8 (čím nižší skóre, tím vyšší korupce). Na opačném konci žebříčku stojí Dánsko (9,3 bodů), následuje Švédsko, Finsko a Nizozemsko.

 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy