V Česku se u gripenů uplácelo, vědí v USA. Trest nebude

Zahraničí Zahraničí
7. 2. 2010 14:10
Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že má důkazy o korupci v kauze českých gripenů
Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Vlnu kritiky a rozčarování přinesla definitivní tečka za dlouholetým vyšetřováním údajného korupčního jednání největší britské zbrojovky BAE Systems. Firma čelila podezření, že rozsáhle uplácela při zbrojních zakázkách po celém světě - v Saúdské Arábii, Tanzánii, Maďarsku, Rakousku a také Česku.

V pátek se pak BAE rozhodla přistoupit na vyrovnání s americkým ministerstvem spravedlnosti a britskou protikorupční službou. Nepřipouští však korupci, ale "záměrné poskytování zkreslených informací" Američanům a porušení pravidel při vyúčtování dodávek do Tanzánie. Celková suma, již BAE zaplatí, dosáhne v přepočtu 450 milionů dolarů (přes 8,5 miliardy korun).

"Jsem znepokojen tím, že podezření z korumpování v několika zemích nevede k plnohodnotnému soudnímu přelíčení," cituje server BBC britského poslance Normana Lamba."Nakonec je nám ještě řečeno, že jde v podstatě o správní poplatky, nikoliv o pokutu za uplácení," dodává Lamb.

Ten již také vyzval k obnovení vyšetřování.

Díky dohodě se totiž zbavila BAE hrozby, že britská protikorupční služba bude pokračovat v šetření dalších podezřelých aktivit. Nad rámec dohody pak dokonce Britové stáhli obvinění proti Alfonsu Mensdroffu-Pouillymu, který měl ve jménu BAE uplácet mimo jiné i v Česku při zvažovaném nákupu a následném pronájmu stíhaček gripen pro českou armádu.

Ochota firmy dohodnout se ostatně přišla až ve chvíli, kdy britské úřady rakouského lobbistu zatkly a hodlaly jej postavit před soud.

Součástí dohody s americkými úřady je, že se BAE přizná k nekalým praktikám obsaženým v žalobě, již Američané na firmu připravili. Podle této žaloby BAE Systems zaplatila nejmenovanému prostředníkovi až 19 milionů liber (nyní 570 milionů korun) na zajištění dodávek letounů Jas-39 Gripen do České republiky a Maďarska.

Údajnými úplatky při pronájmu gripenů se dvakrát zabývala protikorupční policie také v České republice, ale nebylo vzneseno žádné obvinění.

Definitivní tečku za dlouhou aférou tak zřejmě přinese příští týden, kdy se česká poslanecká sněmovna na své mimořádné schůzi bude údajnou korupcí v případě gripenů zabývat.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy