V Česku se u gripenů uplácelo, vědí v USA. Trest nebude

Zahraničí Zahraničí
7. 2. 2010 14:10
Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že má důkazy o korupci v kauze českých gripenů
Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Vlnu kritiky a rozčarování přinesla definitivní tečka za dlouholetým vyšetřováním údajného korupčního jednání největší britské zbrojovky BAE Systems. Firma čelila podezření, že rozsáhle uplácela při zbrojních zakázkách po celém světě - v Saúdské Arábii, Tanzánii, Maďarsku, Rakousku a také Česku.

V pátek se pak BAE rozhodla přistoupit na vyrovnání s americkým ministerstvem spravedlnosti a britskou protikorupční službou. Nepřipouští však korupci, ale "záměrné poskytování zkreslených informací" Američanům a porušení pravidel při vyúčtování dodávek do Tanzánie. Celková suma, již BAE zaplatí, dosáhne v přepočtu 450 milionů dolarů (přes 8,5 miliardy korun).

"Jsem znepokojen tím, že podezření z korumpování v několika zemích nevede k plnohodnotnému soudnímu přelíčení," cituje server BBC britského poslance Normana Lamba."Nakonec je nám ještě řečeno, že jde v podstatě o správní poplatky, nikoliv o pokutu za uplácení," dodává Lamb.

Ten již také vyzval k obnovení vyšetřování.

Díky dohodě se totiž zbavila BAE hrozby, že britská protikorupční služba bude pokračovat v šetření dalších podezřelých aktivit. Nad rámec dohody pak dokonce Britové stáhli obvinění proti Alfonsu Mensdroffu-Pouillymu, který měl ve jménu BAE uplácet mimo jiné i v Česku při zvažovaném nákupu a následném pronájmu stíhaček gripen pro českou armádu.

Ochota firmy dohodnout se ostatně přišla až ve chvíli, kdy britské úřady rakouského lobbistu zatkly a hodlaly jej postavit před soud.

Součástí dohody s americkými úřady je, že se BAE přizná k nekalým praktikám obsaženým v žalobě, již Američané na firmu připravili. Podle této žaloby BAE Systems zaplatila nejmenovanému prostředníkovi až 19 milionů liber (nyní 570 milionů korun) na zajištění dodávek letounů Jas-39 Gripen do České republiky a Maďarska.

Údajnými úplatky při pronájmu gripenů se dvakrát zabývala protikorupční policie také v České republice, ale nebylo vzneseno žádné obvinění.

Definitivní tečku za dlouhou aférou tak zřejmě přinese příští týden, kdy se česká poslanecká sněmovna na své mimořádné schůzi bude údajnou korupcí v případě gripenů zabývat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy