V Černobylu přesouvají stavbaři kryt nad havarovaný reaktor

ČTK ČTK
25. 11. 2012 12:47
Projekt z velká části financují západní země
Dobový snímek z roku 1986
Dobový snímek z roku 1986 | Foto: Reuters

Kyjev - V areálu bývalé jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu v neděli začala montáž nového krytu nad reaktorem, jehož výbuch v dubnu 1986 vyvolal dosud největší jadernou katastrofu v dějinách. Stavbaři vyzdvihli podle ukrajinských médií východní část příkrovu o váze přes 5300 tun do výše 22 metrů. Na operaci se podílelo čtyřicet hydraulických jeřábů umístěných na deseti víc než čtyřicetimetrových věžích.

Nad havarovaným reaktorem byl už v roce 1986 vybudován betonový kryt, který se ale začal postupně rozpadat. Po provizorních opravách byl původní třicetiletý termín jeho fungování prodloužen o dalších 15 let. Současně vedle reaktoru začal vznikat nový kryt, který nyní stavbaři pomocí speciálního zařízení postupně přesouvají nad reaktor. K jeho úplnému zakrytí má dojít v říjnu roku 2015.

Projekt nového krytu z velké části financují západní státy, jednorázovým darem ve výši 2,6 milionu eur (66 milionů korun) na něj přispěla i Česká republika. Nový, zcela hermetický příkrov, jehož stavba vyjde investory až na miliardu eur, má mít životnost sto let.

Kontrakt na výstavbu nového krytu dostalo konsorcium Novarka, které tvoří francouzské stavební firmy Vinci a Bouygues. Příkrov váží 29.000 tun, je vysoký 108, dlouhý 150 a široký 257 metrů,

Čtvrtý černobylský reaktor explodoval v dubnu 1986 a radioaktivita z jeho nitra se rozšířila do rozsáhlých oblastí severovýchodní a severní Evropy. Výbuch bezprostředně usmrtil 31 lidí a tisíce dalších zemřely na choroby vyvolané vysokou radiací.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy