V Černobylu přesouvají stavbaři kryt nad havarovaný reaktor

ČTK ČTK
25. 11. 2012 12:47
Projekt z velká části financují západní země
Dobový snímek z roku 1986
Dobový snímek z roku 1986 | Foto: Reuters

Kyjev - V areálu bývalé jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu v neděli začala montáž nového krytu nad reaktorem, jehož výbuch v dubnu 1986 vyvolal dosud největší jadernou katastrofu v dějinách. Stavbaři vyzdvihli podle ukrajinských médií východní část příkrovu o váze přes 5300 tun do výše 22 metrů. Na operaci se podílelo čtyřicet hydraulických jeřábů umístěných na deseti víc než čtyřicetimetrových věžích.

Nad havarovaným reaktorem byl už v roce 1986 vybudován betonový kryt, který se ale začal postupně rozpadat. Po provizorních opravách byl původní třicetiletý termín jeho fungování prodloužen o dalších 15 let. Současně vedle reaktoru začal vznikat nový kryt, který nyní stavbaři pomocí speciálního zařízení postupně přesouvají nad reaktor. K jeho úplnému zakrytí má dojít v říjnu roku 2015.

Projekt nového krytu z velké části financují západní státy, jednorázovým darem ve výši 2,6 milionu eur (66 milionů korun) na něj přispěla i Česká republika. Nový, zcela hermetický příkrov, jehož stavba vyjde investory až na miliardu eur, má mít životnost sto let.

Kontrakt na výstavbu nového krytu dostalo konsorcium Novarka, které tvoří francouzské stavební firmy Vinci a Bouygues. Příkrov váží 29.000 tun, je vysoký 108, dlouhý 150 a široký 257 metrů,

Čtvrtý černobylský reaktor explodoval v dubnu 1986 a radioaktivita z jeho nitra se rozšířila do rozsáhlých oblastí severovýchodní a severní Evropy. Výbuch bezprostředně usmrtil 31 lidí a tisíce dalších zemřely na choroby vyvolané vysokou radiací.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy