reklama
 
 

V centru Prištiny vyroste socha spasitele Clintona

23. 5. 2007 18:30
Třímetrový kus je výrazem vděku za zastavení genocidy

Priština - Kosovští Albánci se rozhodli postavit svému "spasiteli" - americkému prezidentu Billu Clintonovi - sochu.

Třímetrový památník by měl stanout v hlavním městě Prištině již letos v létě. Práce na obří soše tak pomalu, ale jistě pokračují.

Na bulváru v centru Prištiny

"Clinton je naším spasitelem. Zachránil nás před vyhlazením," řekl agentuře Reuters autor sochy Izeir Mustafa. "Z práce na soše mám radost, neboť vím, co pro nás opravdu udělal."

Bývalý americký prezident se v Kosovu těší nebývalé oblibě.

Hlavní město Priština má již nyní na jeho počest pojmenován jeden ze svých bulvárů, na němž by během léta měla zmiňovaná socha vyrůst.

Bill Clinton by však nemusel být jediným žijícím politikem, jehož socha stane v kosovské Prištině. Na své si možná přijdou i Britové.

"Rozhodně udělám ještě Tonyho Blaira," potvrdil sochař Mustafa.

Osud Kosova ležel v Clintonových rukou

Americký prezident Bill Clinton je v Kosovu považován za muže, který zabránil hrozící genocidě tamního albánského obyvatelstva.

Tím, že v době etnických čistek v Kosovu roce 1999 rozhodl ;o bombardování Bělehradu, přiměl tehdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče k ukončení operací v Kosovu a úplnému stažení srbských jednotek z oblasti.

Ještě před vojenským zásahem Severoatlantické aliance ale v Kosovu přišlo o život více než deset tisíc etnických Albánců, kteří tvoří devadesát procent celkové populace Kosova.

Osud Kosova drží v rukou RB OSN - ČTĚTE ZDE

Po osmi letech od ukončení bojů a přímé správě OSN nyní obyvatelům Kosova svitla naděje na úplné odstřižení vazeb na Bělehrad.

Schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která vychází z plánu zmocněnce Marttiho Ahtisaariho a de facto předjímá úplnou nezávislost tohoto území, ale brání odpor tradičního srbského spojence Ruska, které má v radě právo veta.

autor: Red Zah, Reuters | 23. 5. 2007 18:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama