V centru Miami vyroste dům s rotujícími podlažími

Martin Novák Martin Novák
12. 11. 2008 20:16
Podobné plány se už realizují v Dubaji a v Moskvě

Miami - Světem architektury se šíří nová móda.

Vytahovat mrakodrapy do téměř kilometrových výšek už se zdá být překonané, přichází éra pohybujících se výškových budov.

Průkopníkem je David Fisher, italský architekt narozený v Tel Avivu a žijící ve Florencii. V americkém Miami na tiskové konferenci oznámil, že v největším městě Floridy postaví mrakodrap, jehož každé patro bude rotovat kolem své osy.

Ale pozor, to není vše. Každé podlaží bude rotovat jinak, přesněji vyjádřeno jinou rychlostí. Budova tedy bude neustále měnit svůj tvar a vzhled.

Miamský mrakodrap, nazvaný Dynamic Tower, bude také výrazně "zelený". Elektřinu si pro sebe vyrobí sám pomocí větrných turbín.

Měl by to být třetí přírůstek do Fisherovy série, neboť domy na podobném principu už plánuje postavit i v Dubaji a Moskvě. Ten dubajský má stát už za dva roky.

Všechny plány vznikají v jeho firmě Dynamic Architecture Group.

Rotující budovy navržené Fisherem mají ještě jednu zvláštnost. Z velké části půjde o prefabrikáty, vyrobené v továrně a v celku dovezené na místo.

Na rozdíl od klasických mrakodrapů, které se staví od základů na místě. Podle Fishera je ale budoucnost architektury a stavebnictví právě v prefabrikátech.

"Nejrychlejší" patra dubajské budovy, nazvané Da Vinci Tower se mají otočit o 360 stupňů během hodiny a půl.

"Zájem o můj projekt je i v New Yorku, Kanadě, Evropě nebo Jižní Koreji," tvrdí odvážný italský architekt.

Pokud se nakonec jako kandidát na pražskou knihovnu neprosadí Kaplického blob, co zkusit oslovit právě jeho?

 

Právě se děje

Další zprávy