V centru Madridu demonstrovaly tisíce lidí. Přejí si jednotné Španělsko

ČTK ČTK
28. 10. 2017 14:22
Na demonstraci na Kolumbovo náměstí v centru Madridu lidé mávali španělskými vlajkami a někteří volali "Puigdemont do vězení". Pravomoci právě sesazeného katalánského premiéra od soboty převzal předseda španělské vlády Mariano Rajoy.
Demonstrace za jednotu Španělska.
Demonstrace za jednotu Španělska. | Foto: Reuters

Madrid - Tisíce lidí se v sobotu shromáždily v centru Madridu na demonstraci za jednotu Španělska. Informoval o tom deník El País. Manifestace se konala den poté, co katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti.

Lidé se pomalu začínají scházet i v Barceloně před budovu katalánské vlády. Za chvíli má totiž katalánská televize TV3 vysílat projev sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta.

Na demonstraci na Kolumbovo náměstí v centru Madridu lidé mávali španělskými vlajkami a někteří volali "Puigdemont do vězení". Pravomoci právě sesazeného katalánského premiéra od soboty převzal předseda španělské vlády Mariano Rajoy. Mnozí příznivci jednoty Španělska viní Puigdemonta z odpovědnosti za současnou krizi. Madrid tak poprvé využil ústavní článek 155 a omezil autonomii španělského regionu.

Mezi demonstranty v Madridu byla například i premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová, která označila páteční schválení rezoluce o nezávislosti katalánským parlamentem ze "státní převrat". Uvedla také, že pro ni to byl "nejsmutnější den ve španělské demokracii".

V pátek večer naopak slavily tisíce Katalánců v Barceloně nezávislou katalánskou republiku, která měla být na základě páteční rezoluce tamního parlamentu ustavena. Tomu ale zabránila španělská vláda poté, co jí k tomu dal španělský Senát (horní komora parlamentu) mandát na základě ústavního článku 155.

Katalánský parlament vyhlásil nezávislost. Poslanci zpívají hymnu a davy jásají | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 15 minutami

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy