V centru Londýna má vyrůst chrám ateismu

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 1. 2012 22:35
Padesátimetrová věž za milion liber má být oslavou víry lidí v sebe sama
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: repro Dezeen.com

Londýn - Švýcarský spisovatel, architekt a propagátor ateismu Alain de Botton žijící ve Velké Británii hodlá vystavět v londýnské finanční čtvrti City chrám ateismu.

Téměř padesát metrů vysoká věž za milion liber má být stejně ohromující jako sakrální stavby.

Krom ateismu má chrám podle deníku Guardian oslavovat také život, který se před 300 miliony let (náhodou) zrodil na Zemi.

Vstup do budovy bude záměrně neimpozantní a zdi uvnitř by podle autora návrhu mohly zdobit zajímavé horniny. Každý centimetr zužující se věže má odrážet část historie života na Zemi.

To, že je doba, po kterou po Zemi chodí lidé, relativně velmi krátká, bude symbolizovat tenounký zlatý proužek. Tím však oslava člověka a jeho víry v sebe sama nekončí. Vnější plášť chrámu bude dekorován binárním kódem (jedničkami a nulami), což má symbolizovat lidský genom, tedy dědičnou informaci.

Nápad postavit chrám ateismu je výsledkem sporu s profesorem Richard Dawkinsem. Jeho útočné vymezování se vůči náboženství (tzv. nový ateismus) označuje Botton za agresivní a destruktivní.

Svou stavbou chce prezentovat umírněný ateismus. Tvrdí, že nechce útočit na náboženství a jeho symboly, ale nabídnout ateistům místo, kde by mohli, tak jako věřící, vzdát hold svému přesvědčení.

Chrám ateismu? Přeci škola

Čím světlejší barva, tím více bezvěrců...
Čím světlejší barva, tím více bezvěrců... | Foto: Wikimedia Commons

"Běžné jsou chrámy Ježíše, Marie nebo Budhy, ale můžete postavit chrám čemukoliv, co je pozitivní a dobré. To znamená, že můžete mít chrám lásky, přátelství, klidu nebo perspektivy. Kvůli lidem, jako jsou Richard Dawkins a Christopher Hitchens, je ateismus známý jako negativistická síla, ale je mnoho lidí, kteří nevěří, ale nejsou vůči náboženství nesnášenliví," vysvětlil Guardianu Alain de Betton.

Známý britský biolog a ateista Dawkins je však jiného názoru. "Ateisté chrámy nepotřebují. Je to vyhazování peněz. Pokud chce někdo podpořit ateismus, měl by peníze utratit užitečněji. Například investovat do lepšího sekulárního vzdělávání a stavět školy, kde se lidé učí racionálnímu, skeptickému, kritickému myšlení," domnívá se.

Než chrám ateismu vznikne, musí na něj filosof sehnat peníze a získat stavební povolení. Polovinu požadovaného obnosu, tedy půl milionu liber, už prý Alainovi de Bottonovi přislíbila skupina realitních makléřů, kteří si přejí zůstat v anonymitě.

Pokud se zadaří, mohla by stavba začít už na konci příštího roku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy