V centru Almaty se dál střílí. V ulicích největšího města Kazachstánu leží mrtví

Foto: Z města Almaty se stále ozývá střelba, otevřely se některé obchody
Protesty v Kazachstánu původně začaly kvůli zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), levnější alternativy benzinu. Prezident Kasym-Žomart Tokajev pak pod tlakem demonstrací odvolal vládu.
Následně vyhlásil výjimečný stav v Nur-Sultanu, hlavním městě středoasijské republiky. Dříve také vyhlásil výjimečný stav v největším městě Almaty a na západě země, kde protesty den po Novém roce začaly.
Vyhlášení výjimečného stavu v hlavním městě následovalo krátce poté, co dav v největším městě Almaty vtrhl na tamní radnici, kterou zapálil (na snímku).
Dav ve čtvrtek obsadil také přilehlou rezidenci hlavy státu v Almaty, oznámila ruská agentura TASS s odvoláním na očité svědky.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2022 8:09
V centru Almaty, největšího města Kazachstánu, pokračuje střelba, mrtví leží na ulicích, píše zpravodaj ruské státní agentury TASS. Podle vojenského velitele zásahu ve městě "teroristé kladou tvrdý odpor". O střelbě v okolí hlavního náměstí velkoměsta informují i další média.

Nepokoje, které od neděle otřásají středoasijskou republikou, bohatou na ropu a plyn, si podle kusých zpráv úřadů vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných.

"Střelba v oblasti u náměstí Republiky v Almaty neutichá. Jsou mrtví. Leží přímo na ulici. Je vidět několik rozstřílených aut, přinejmenším ve dvou z nich jsou těla," vylíčil zpravodaj TASS s tím, že v dalších částech města panuje v pátek ráno relativní klid, výstřely zaznívají jen vzácně.

Na náměstí jsou podle zpravodajů agentury Reuters vojáci a obrněné transportéry, o pár stovek metrů dál viděli mrtvolu v těžce poškozeném civilním autě.

Všechny budovy státních úřadů v Almaty kontrolují vojáci, uvedl vojenský velitel zásahu ve velkoměstě generál Kanat Tajmerdenov. "Spolu s tím teroristé a jejich banditská uskupení kladou tvrdý odpor," citovala generálovo vyjádření agentura TASS. Velitel současně vyzval obyvatele města, ve kterém žijí podle dostupných údajů skoro dva miliony lidí, aby přísně dodržovali ustanovení výjimečného stavu a zákaz vycházení ve večerních a nočních hodinách. Ve městě totiž dál pokračuje "protiteroristická operace", vojáci získali kontrolu nad radnicí, prezidentskou rezidencí a právě náměstím Republiky, dodal generál.

Úřady v Kazachstánu označují účastníky nepokojů za "teroristy", "extremisty" či "ozbrojené bandity".

Podle prezidenta byl obnoven ústavní pořádek

Prezident Kasym-Žomart Tokajev v pátek ráno prohlásil, že v celém Kazachstánu byl z velké části obnoven ústavní pořádek, místní složky mají situaci v zemi pod kontrolou. Ministerstvo vnitra oznámilo, že bezpečnostní síly zadržely při nepokojích v zemi přes 3000 lidí, 26 osob bylo "zlikvidováno" a 18 lidí zraněno. Resort rovněž informuje o 18 zabitých a 748 zraněných příslušnících bezpečnostních sil.

Kazachstán prožívá v posledních dnech nepokoje, které agentura Reuters už dříve označila za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Začaly v neděli původně jako protesty proti zvýšení ceny zkapalněného plynu ve městě Žanaozen, poté se rozšířily do dalších měst a vyhrotily se.

Vláda v úterý požadavkům demonstrantů ustoupila a slíbila snížit ceny zdraženého paliva o více než 50 procent, protestující tím však neuklidnila. Prezident proto mimo jiné odvolal kabinet, vyhlásil výjimečný stav a požádal o pomoc země postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Už ve čtvrtek dorazili první ruští a běloruští výsadkáři.

 

Právě se děje

Další zprávy