V části Sýrie začne platit příměří. Syrská opozice ho neuznává, odmítá Írán jako mírotvorce

ČTK ČTK
5. 5. 2017 21:58
Příměří, dojednané pro Sýrii ve čtvrtek v Kazachstánu, začne platit o páteční půlnoci místního času (23:00 SELČ). Oznámila to ruská armáda. Dohoda, pod níž je podepsáno Rusko, Írán a Turecko, počítá se zřízením čtyř klidových zón. Syrská opoziční vyjednávací komise dohodu neuznává a odmítá řadit Írán ke garantům míru. Podle ruské armády může být později příměří rozšířeno na další oblasti.
Provincie Aleppo, dubnová evakuace civilistů
Provincie Aleppo, dubnová evakuace civilistů | Foto: Reuters

Damašek/Moskva - Mluvčí syrských ozbrojených skupin Usáma abú Zajd v pátek řekl, že pro opozici je nepochopitelné, že má být Írán garantem míru. Podle něj šíitský Írán vnáší do syrského konfliktu aspekt boje mezi šíity a sunnity. "Írán nemůže být v roli mírotvorce," řekl abú Zajd. Příměří podle něj není možné udržet, dokud budou na místě milice podporované Íránem. Tyto oddíly podle abú Zajda provádějí nucené přesuny obyvatelstva a do vybraných zón stěhují loajální občany.

Opoziční vyjednávací komise (HNC) později vydala prohlášení, v němž oznamuje, že dohodu neuznává a že je to pokus, jak rozdělit Sýrii. Dokument podle ní legitimizuje přítomnost Íránců v Sýrii a garantuje syrské vládě vojenské vítězství v oblastech, v nichž její armáda nebyla schopna zvítězit na bojišti. Zóny příměří jsou místa, kde stále působí oponenti Damašku. HNC také sdělila, že důvěřuje jenom dohodám, které garantuje OSN. Vyzvala USA a arabské spojence, aby zaujali k dohodě pevný postoj a neuznali ji.

O zklidnění situace v Sýrii hovořili telefonicky ministři zahraničí Ruska a USA Sergej Lavrov a Rex Tillerson.

Pentagon oznámil, že dohoda neovlivní boje proti radikálům z Islámského státu (IS), jichž se účastní mezinárodní koalice vedená USA. "Koalice bude i dále útočit na IS, aby (tato organizace) nebyla nikde v bezpečí," řekl mluvčí Pentagonu Adrian Rankine-Galloway. Sdělil, že USA nejsou v dohodě zahrnuty.

Alexandr Lavrentijev, který v Kazachstánu vyjednával za Rusko, v pátek řekl, že nad čtyřmi zónami příměří nebudou smět přelétávat nejenom syrská a ruská letadla, ale ani letadla koalice, jíž velí USA.

Ruská armáda oznámila, že nad vytyčenými zónami její letadla nelétají už od 1. května. Její zástupci sdělili, že Rusko chce také obnovit dohodu s USA, která koordinuje letecké operace nad Sýrií.

Rusko od této dohody odstoupilo po americkém útoku na syrskou základnu v Homsu. Šlo o odvetu za chemický útok, při němž v provincii Idlib 4. dubna zemřelo přes 80 lidí. USA jej přičítají syrské armádě, avšak Damašek i Moskva s tím nesouhlasí. Ruský generál Sergej Rudskoj v pátek řekl, že o obnově koordinace letů nad Sýrií chce Rusko s USA začít jednat co nejdříve.

Sdělil rovněž, že na zajištění bezpečnostních zón, které budou v provincii Idlib, Homs, Latákíja a Halab, se mohou podílet i jiné země, než garanti dohody. Jaké má na mysli, ale nesdělil.

V Sýrii byl použit sarin, ale nemůžeme říct, kdo to udělal, bojuje tam mnoho frakcí, které se vzájemně neznají, říká chemik libereckého vojska. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy