V části Sýrie začne platit příměří. Syrská opozice ho neuznává, odmítá Írán jako mírotvorce

ČTK ČTK
5. 5. 2017 21:58
Příměří, dojednané pro Sýrii ve čtvrtek v Kazachstánu, začne platit o páteční půlnoci místního času (23:00 SELČ). Oznámila to ruská armáda. Dohoda, pod níž je podepsáno Rusko, Írán a Turecko, počítá se zřízením čtyř klidových zón. Syrská opoziční vyjednávací komise dohodu neuznává a odmítá řadit Írán ke garantům míru. Podle ruské armády může být později příměří rozšířeno na další oblasti.
Provincie Aleppo, dubnová evakuace civilistů
Provincie Aleppo, dubnová evakuace civilistů | Foto: Reuters

Damašek/Moskva - Mluvčí syrských ozbrojených skupin Usáma abú Zajd v pátek řekl, že pro opozici je nepochopitelné, že má být Írán garantem míru. Podle něj šíitský Írán vnáší do syrského konfliktu aspekt boje mezi šíity a sunnity. "Írán nemůže být v roli mírotvorce," řekl abú Zajd. Příměří podle něj není možné udržet, dokud budou na místě milice podporované Íránem. Tyto oddíly podle abú Zajda provádějí nucené přesuny obyvatelstva a do vybraných zón stěhují loajální občany.

Opoziční vyjednávací komise (HNC) později vydala prohlášení, v němž oznamuje, že dohodu neuznává a že je to pokus, jak rozdělit Sýrii. Dokument podle ní legitimizuje přítomnost Íránců v Sýrii a garantuje syrské vládě vojenské vítězství v oblastech, v nichž její armáda nebyla schopna zvítězit na bojišti. Zóny příměří jsou místa, kde stále působí oponenti Damašku. HNC také sdělila, že důvěřuje jenom dohodám, které garantuje OSN. Vyzvala USA a arabské spojence, aby zaujali k dohodě pevný postoj a neuznali ji.

O zklidnění situace v Sýrii hovořili telefonicky ministři zahraničí Ruska a USA Sergej Lavrov a Rex Tillerson.

Pentagon oznámil, že dohoda neovlivní boje proti radikálům z Islámského státu (IS), jichž se účastní mezinárodní koalice vedená USA. "Koalice bude i dále útočit na IS, aby (tato organizace) nebyla nikde v bezpečí," řekl mluvčí Pentagonu Adrian Rankine-Galloway. Sdělil, že USA nejsou v dohodě zahrnuty.

Alexandr Lavrentijev, který v Kazachstánu vyjednával za Rusko, v pátek řekl, že nad čtyřmi zónami příměří nebudou smět přelétávat nejenom syrská a ruská letadla, ale ani letadla koalice, jíž velí USA.

Ruská armáda oznámila, že nad vytyčenými zónami její letadla nelétají už od 1. května. Její zástupci sdělili, že Rusko chce také obnovit dohodu s USA, která koordinuje letecké operace nad Sýrií.

Rusko od této dohody odstoupilo po americkém útoku na syrskou základnu v Homsu. Šlo o odvetu za chemický útok, při němž v provincii Idlib 4. dubna zemřelo přes 80 lidí. USA jej přičítají syrské armádě, avšak Damašek i Moskva s tím nesouhlasí. Ruský generál Sergej Rudskoj v pátek řekl, že o obnově koordinace letů nad Sýrií chce Rusko s USA začít jednat co nejdříve.

Sdělil rovněž, že na zajištění bezpečnostních zón, které budou v provincii Idlib, Homs, Latákíja a Halab, se mohou podílet i jiné země, než garanti dohody. Jaké má na mysli, ale nesdělil.

V Sýrii byl použit sarin, ale nemůžeme říct, kdo to udělal, bojuje tam mnoho frakcí, které se vzájemně neznají, říká chemik libereckého vojska. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 12 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy