V bývalém dětském domově ve Vídni zažívaly děti peklo

ČTK ČTK
12. 6. 2013 20:00
Bývalí chovanci vídeňského dětského domova promluvili, zneužívání byla běžná praxe
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Vídeň - Zneužívání dětí bylo běžnou praxí v bývalém dětském domově Wilhelminenberg ve Vídni. Podle agentury APA to konstatovala vyšetřující komise, podle níž sotva nějaké dítě přečkalo pobyt v tomto městském zařízení bez těžkého dušeního otřesu.

Některé děti byly znásilňovány nebo jinak sexuálně zneužívány jak pečovateli, tak lidmi, kteří s ústavem neměli nic společného.

Komise zdokumentovala případy fyzického a psychického týrání ve zprávě, která na 344 stranách shrnuje výsledky vyšetřování. Případ se rozběhl na základě stížností bývalých chovanců dětského domova, který byl v provozu v letech 1948-1977.

Vyšetřování bylo nařízeno koncem roku 2011, když dvě sestry uvedly, že ony a dalších 18 dívek byly pravidelně znásilňovány skupinami mužů.

Dívky upřesnily, že zneužívání začalo, když jim bylo jedné šest a druhé osm let a skončilo až s uzavřením ústavu.

Následně se ozvaly další zřejmé oběti, které vypovídaly o sexuálním, fyzickém a psychickém zneužívání, k němuž docházelo koncem čtyřicátých a začátkem padesátých let v dětském domově zřízeném v zámku Wilhelminenberg, z něhož je nyní hotel.

"Museli jsme být vděční, že jsme dostali něco k jídlu a nebyli zplynováni jako Židé, byli jsme bezcenní. Byly jsme jen malé děvky a děti alkoholiků," cituje zpráva jednu svědeckou výpověď.

Spis neobsahuje obvinění konkrétních osob, nicméně konstatuje, že pracovníci příslušných městských úřadů o rozsáhlém zneužívání věděli, ale nereagovali na ně. Nad problémem prý zavírali oči i tehdejší městští politici.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy