V bývalém dětském domově ve Vídni zažívaly děti peklo

ČTK ČTK
12. 6. 2013 20:00
Bývalí chovanci vídeňského dětského domova promluvili, zneužívání byla běžná praxe
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Vídeň - Zneužívání dětí bylo běžnou praxí v bývalém dětském domově Wilhelminenberg ve Vídni. Podle agentury APA to konstatovala vyšetřující komise, podle níž sotva nějaké dítě přečkalo pobyt v tomto městském zařízení bez těžkého dušeního otřesu.

Některé děti byly znásilňovány nebo jinak sexuálně zneužívány jak pečovateli, tak lidmi, kteří s ústavem neměli nic společného.

Komise zdokumentovala případy fyzického a psychického týrání ve zprávě, která na 344 stranách shrnuje výsledky vyšetřování. Případ se rozběhl na základě stížností bývalých chovanců dětského domova, který byl v provozu v letech 1948-1977.

Vyšetřování bylo nařízeno koncem roku 2011, když dvě sestry uvedly, že ony a dalších 18 dívek byly pravidelně znásilňovány skupinami mužů.

Dívky upřesnily, že zneužívání začalo, když jim bylo jedné šest a druhé osm let a skončilo až s uzavřením ústavu.

Následně se ozvaly další zřejmé oběti, které vypovídaly o sexuálním, fyzickém a psychickém zneužívání, k němuž docházelo koncem čtyřicátých a začátkem padesátých let v dětském domově zřízeném v zámku Wilhelminenberg, z něhož je nyní hotel.

"Museli jsme být vděční, že jsme dostali něco k jídlu a nebyli zplynováni jako Židé, byli jsme bezcenní. Byly jsme jen malé děvky a děti alkoholiků," cituje zpráva jednu svědeckou výpověď.

Spis neobsahuje obvinění konkrétních osob, nicméně konstatuje, že pracovníci příslušných městských úřadů o rozsáhlém zneužívání věděli, ale nereagovali na ně. Nad problémem prý zavírali oči i tehdejší městští politici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy