Během soudního přelíčení s moskevským gangem došlo k přestřelce. Tři lidé zemřeli

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 8. 2017 15:03
Tři mrtvé si vyžádal útok u soudu v Moskvě. O střelbě informovala agenturu Reuters ruská právnička, která se na místě nacházela. Agentura AP s odkazem na ruské informační zdroje píše o minimálně dvou zraněných. Podle agentury TASS došlo k přestřelce poté, co se několik obžalovaných pokusilo utéct a vzít střelné zbraně ochrance soudu. Úřady uvedly, že k incidentu došlo během slyšení v případu devítičlenného gangu, jehož členové jsou podezřelí ze zabití 17 motoristů. Podle prokuratury pokládali na silnice hroty, kradli auta a stříleli jejich řidiče.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Divoká přestřelka se v úterý strhla v budově moskevského oblastního soudu při eskortování skupiny osob obžalovaných ze série vražd a loupežných přepadení.

Při pokusu o útěk byli tři vězňové zabiti a dva zraněni, střelná zranění rovněž utrpěli dva policisté a jeden příslušník Národní gardy.

Před soudem měli stanout členové devítičlenné skupiny, kteří podle obžaloby v letech 2012-2014 terorizovali řidiče na silnicích v okolí Moskvy a ve městě Kaluga jihozápadně od metropole.

Zastavovali vozidla s pomocí bodců na silnici a řidiče zabíjeli a okrádali.

Obviněni jsou ze sedmnácti vražd, dvou pokusů o vraždu, z loupežných přepadení a nezákonného držení zbraní. Všichni obžalovaní jsou podle agentury TASS přistěhovalci ze zemí střední Asie.

GTA gang

Po převezení do budovy soudu se členové skupiny pokusili o útěk. Odzbrojili policejní doprovod, několik osob zadrželi jako rukojmí a zahájili palbu.

Podle očitých svědků padlo až 20 výstřelů. Proti policistům střílelo pět lidí, z nich tři byli na místě zabiti a dva zraněni. Po incidentu bylo jednání soudu obnoveno.

Podle nepotvrzených informací médií se údajní bandité hlásí k islamistickým hnutím, někteří z nich se prý zapojili i do bojových akcí v Sýrii. Novináři skupinu přejmenovali na "Banda GTA" podle analogie s britskou počítačovou hrou Grand Theft Auto, v níž hráči plní role vrahů, lupičů a nájemních zločinců.

Ruská televize NTV letos podle osudů údajných banditů natočila desetidílný seriál nazvaný Trasa smrti.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 58 minutami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy