reklama
 
 

Další protest proti Orbánově vládě. V Budapešti se sešly desítky tisíc demonstrantů

Aktualizováno 21. 4. 2018 21:26
Demonstrace se konala i minulý týden. Organizátoři označují volební systém, který před dvěma týdny umožnil straně Fidesz premiéra Viktora Orbána opět přesvědčivě vyhrát volby, za "nespravedlivý".

Budapešť -  V centru Budapešti se na další protivládní demonstraci sešly desítky tisíc stoupenců opozice žádajících především svobodu médií, nový volební zákon a odchod premiéra Viktora Orbána.

Podle televize Hír TV pořadatelé počet účastníků protestu jako před týdnem odhadli na zhruba 100 000, například podle agentury AFP ale tentokrát přišlo lidí méně, asi kolem 30 000.

Organizátoři tyto akce pořádají především jako výraz nesouhlasu s podle nich "nespravedlivým volebním systémem", který před dvěma týdny umožnil premiérově straně Fidesz opět přesvědčivě vyhrát volby.

Kromě nového volebního zákona chtějí přepočítání hlasů v přesvědčení, že došlo k podvodům, a dožadují se svobody médií. Vyzývají také k efektivnější spolupráci mezi opozičními stranami.

"Naším hlavním cílem je zrušit kontrolu Fideszu nad státními médii… Ale svůj úkol mají i opoziční strany, protože za situaci, v níž se nyní nacházíme, také nesou odpovědnost. Společně s nimi musíme bojovat za nový, spravedlivý a čestný volební zákon a za vyšetření korupčních případů," napsali na svém facebookovém účtu pořadatelé před zahájením dnešního protestu.

Zástup se opět sešel na Kossuthově náměstí před parlamentem a stejně jako minulou sobotu se vydal na protestní pochod. Někteří účastníci mávali maďarskými prapory, zatímco další drželi transparenty s nápisy jako "Chceme svobodu tisku", "Změna režimu" nebo s narážkou přímo na premiéra "Viktore, vrať nám svobodu".

Fidesz po výrazném úspěchu ve volbách konaných 8. dubna obsadil v zákonodárném sboru společně s koaličními křesťanskými demokraty 134 ze 199 křesel, tedy takzvanou ústavní většinu. Pozorovatelé upozorňují, že to Orbánovi umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice.

Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel. | Video: Martin Veselovský |  14:32

autor: ČTK | 21. 4. 2018 18:55

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama