V Budapešti pohřbili ostatky 3600 Židů z masových vražd na konci války. Našli je při opravě mostu

ČTK ČTK
15. 4. 2016 18:15
Na židovském hřbitově v Budapešti v pátek uložily kosti nalezené před pěti lety při opravě Markétina mostu. Pravděpodobně se jedná o pozůstatky 3600 maďarských Židů zavražděných koncem roku 1944. Během deseti týdnů bylo tehdy deportováno do vyhlazovacích táborů přes 420 tisíc lidí. Většina válku nepřežila.
Boty na břehu Dunaje, památník zavražděných maďarských Židů.
Boty na břehu Dunaje, památník zavražděných maďarských Židů. | Foto: Aktuálně.cz

Budapešť - Lidské kosti nalezené v roce 2011, které jsou pravděpodobně pozůstatky masových vražd maďarských Židů na konci druhé světové války, byly v pátek uloženy do země na židovském hřbitově v Budapešti. Pietního aktu se zúčastnili zástupci římskokatolické církve a představitelé maďarské vlády.

Zlomky kostí byly nalezeny při opravě Markétina mostu, který spojuje budínskou a pešťskou stranu města přes Dunaj. Asi 3600 převážně maďarských Židů tu zastřelili příslušníci a stoupenci antisemitské nacistické strany Šípových křížů, která se v Maďarsku koncem roku 1944 na několik měsíců dostala k moci.

Podle maďarského historika Gábora Tabajdiho v žádném jiném evropském velkoměstě za války nedocházelo k tak masovým vraždám židovských obyvatel. "Ve středu města se masové popravy konaly každodenně," citovala Tabajdiho agentura AP.

Pohřbení židovských ostatků se uskutečnilo den před maďarským Památným dnem holokaustu. Připadá na období, kdy začaly deportace maďarských Židů do nacistických vyhlazovacích táborů. Během deseti týdnů bylo v roce 1944 deportováno přes 420 tisíc lidí, z nichž velká většina válku nepřežila.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy