V Budapešti pohřbili ostatky 3600 Židů z masových vražd na konci války. Našli je při opravě mostu

ČTK ČTK
15. 4. 2016 18:15
Na židovském hřbitově v Budapešti v pátek uložily kosti nalezené před pěti lety při opravě Markétina mostu. Pravděpodobně se jedná o pozůstatky 3600 maďarských Židů zavražděných koncem roku 1944. Během deseti týdnů bylo tehdy deportováno do vyhlazovacích táborů přes 420 tisíc lidí. Většina válku nepřežila.
Boty na břehu Dunaje, památník zavražděných maďarských Židů.
Boty na břehu Dunaje, památník zavražděných maďarských Židů. | Foto: Aktuálně.cz

Budapešť - Lidské kosti nalezené v roce 2011, které jsou pravděpodobně pozůstatky masových vražd maďarských Židů na konci druhé světové války, byly v pátek uloženy do země na židovském hřbitově v Budapešti. Pietního aktu se zúčastnili zástupci římskokatolické církve a představitelé maďarské vlády.

Zlomky kostí byly nalezeny při opravě Markétina mostu, který spojuje budínskou a pešťskou stranu města přes Dunaj. Asi 3600 převážně maďarských Židů tu zastřelili příslušníci a stoupenci antisemitské nacistické strany Šípových křížů, která se v Maďarsku koncem roku 1944 na několik měsíců dostala k moci.

Podle maďarského historika Gábora Tabajdiho v žádném jiném evropském velkoměstě za války nedocházelo k tak masovým vraždám židovských obyvatel. "Ve středu města se masové popravy konaly každodenně," citovala Tabajdiho agentura AP.

Pohřbení židovských ostatků se uskutečnilo den před maďarským Památným dnem holokaustu. Připadá na období, kdy začaly deportace maďarských Židů do nacistických vyhlazovacích táborů. Během deseti týdnů bylo v roce 1944 deportováno přes 420 tisíc lidí, z nichž velká většina válku nepřežila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy