V Británii zemřel válečný letec Bitton-Kratochvíl

ČTK ČTK
26. 2. 2014 7:00
Za druhé světové války byl stíhačem 310. perutě britského královského letectva.
Foto: Aktuálně.cz

Londýn/Praha - V britském Knutsfordu v úterý ve věku 95 let zemřel československý válečný letec Miroslav Bitton-Kratochvíl.

Oznámila to na svých webových stránkách organizace Free Czechoslovak Air Force, která se odkazu českých válečných pilotů věnuje. Kratochvíl se za druhé světové války stal stíhačem 310. perutě britského královského letectva.

Podle dokumentárního cyklu Příběhy 20. století se Kratochvíl po okupaci Československa v roce 1939 podílel na převádění uprchlíků na hranicích s Maďarskem a přes Balkán pak uprchl do britské Palestiny. Bojoval v Sýrii a u Tobruku a do Spojeného království se přesunul po výcviku v Kanadě. Za války se svým letounem dvakrát havaroval a byl zraněn.

Po válce se do Prahy vrátil, ale po únorovém převratu v roce 1948 uprchl do zahraničí. Usadil se u britského Manchesteru, živil se jako restauratér.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy