V Británii usvědčili radikálního duchovního z podpory terorismu. Hrozí mu až deset let vězení

ČTK ČTK
16. 8. 2016 19:25
Desetiletý trest hrozí radikálnímu islámského duchovnímu Anjemu Choudarymu kvůli vyzývání k podpoře Islámského státu (IS). Britský soud islamistu usvědčil, rozsudek vynese 6. září. Muž dlouhodobě šířil extremistické názory, oslavoval teroristické útoky a vysílal výzvy IS na YouTube. Stál také v čele britské islamistické organizace Islam4UK, která byla v Británii v roce 2010 kvůli extremismu zakázaná. Odsouzen byl také Mohammed Mizanur Rahman, který též vyzýval k podpoře terorismu.
Anjem Choudary.
Anjem Choudary. | Foto: Reuters

Londýn - Britský soud usvědčil radikálního islámského duchovního Anjema Choudaryho z vyzývání k podpoře takzvaného Islámského státu (IS). O výši trestu se bude rozhodovat 6. září, podle stanice CNN mu hrozí desetiletý trest.

Devětačtyřicetiletý Choudary působí v Londýně a souzen byl za šíření extremistických názorů. Výzvy obsahující podporu IS zveřejňoval na YouTube a uznal také chalífát, který IS vyhlásil na Blízkém východě.

Choudary stál v čele britské islamistické organizace Islam4UK, která byla v Británii v roce 2010 zakázaná. Tato organizace mimo jiné oslavovala teroristické útoky na USA ze září 2001.

Za výzvy k podpoře IS byl kromě Choudaryho odsouzen také Mohammed Mizanur Rahman. Podle britského tisku byl rozsudek vynesen už v červenci, ale z právních důvodů byl zveřejněn až teď. Oba muži vinu odmítají a proces označují za politicky motivovaný.

Podle britských zdrojů se protiteroristické oddělení snažilo dostat Choudaryho před soud 20 let, protože byl podezírán z radikalizace mladých žen a mužů.

"Ti muži si pohrávali se zákonem mnoho let, ale nikdo v antiteroristickém oddělení nepochyboval o jejich vlivu, o nenávisti, kterou šířili, ani o tom, že nabádali lidi, aby se připojili k teroristickým organizacím," sdělil šéf protiteroristického oddělení Dean Haydon.

Choudary nikdy neodsoudil útoky spáchané islámskými radikály, ani ty v Londýně z roku 2005, při kterých zemřelo přes 50 lidí. Vždy ale popíral jakékoli zapojení do násilných aktivit. Rahman má za sebou už dvouletý trest vězení za vyzývání k zabití amerických a britských vojáků v Afghánistánu a v Iráku.

Soudu se podařilo Choudaryho spojit s konkrétní událostí, protože prokázal, že Michael Adebolajo, který patřil k útočníkům na britského vojáka Leea Rigbyho, ubitého na londýnské ulici v roce 2013, chodil na protesty pořádané Choudarym.

Haydon řekl, že "mnoho lidí, kteří chodili na akce pořádané Choudarym a Rahmanem bylo postaveno před soud za závažné činy". "Pro polici byl rozhodující okamžik, kdy se přihlásili (k IS). Měli jsme důkaz, že překročili určitou mez, a mohli jsme dokázat, že podporují IS," řekl Haydon.

Ve svém vyjádření v březnu 2013 Choudary řekl, že touží po tom, aby víra muslimů "ovládla celý svět". "Až bude vaše dítě ve škole a učitel položí otázku 'Co si přeješ, až vyrosteš, po čem toužíš?', mělo by říci 'Toužím po tom, aby islám ovládl celý svět včetně Británie'," řekl Choudary.

Organizace Islam4UK vznikla jako pokračování militantní organizace Muhádžirun, která je spojována s desítkami teroristů. Jejím vůdcem byl Umar Bakrí, člověk syrského původu, který z Británie uprchl po londýnských útocích z července 2005 a Choudary byl po něm považován za nejvlivnějšího radikálního islamistu v Evropě. Mnoho jeho stoupenců odešlo bojovat do Sýrie, nebo se o to alespoň pokusili.

Evropa je ve své zahraniční politice naprosto impotentní. Leží na zádech, má silného soupeře a neumí se vymezit vůči zlu, domnívá se Andrej Drbohlav. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy