V Británii sílí napětí kolem sexuální aféry prince Andrewa

ČTK ČTK
4. 1. 2015 9:36
Podle některých médií se mohl Andrew setkat s tajemnou Američankou, která jej nyní nařkla ze zneužívání, v roce 2001. Buckinghamský palác označil obvinění za falešná a neopodstatněná.
Princ Andrew. Ilustrační foto
Princ Andrew. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Britský princ Andrew, který je druhým synem královny Alžběty II., zůstává terčem britských médií kvůli podezření, že měl před lety sexuální styk s nezletilou Američankou.

Buckinghamský palác se proti obvinění ohradil již v pátek, ale pokládal za nutné opět důrazně popřít, že by princ měl jakýkoli poměr s Američankou, která nedávno obvinění vznesla.

Nedělníky The Mail on Sunday a The Sunday Mirror zveřejnily části rozhovorů Američanky, která v nich popisuje svá setkání s Andrewem. Žena označovaná pseudonymem Jane Doe 3, tvrdí, že jako nezletilá byla ve službách miliardáře Jeffreyho Epsteina v letech 1999 až 2002 nucena k sexuálním stykům s vévodou z Yorku při orgiích pořádaných v Londýně, New Yorku a Karibiku.

Falešná obvinění, tvrdí Buckinghamský palác

Již v sobotu plnila aféra první stránky všech britských listů. Připomínaly nesporně úzké vztahy prince Andrewa s Epsteinem. Oba muži spolu jezdívali i na dovolenou.

Objevily se i fotografii z jednoho večírku Epsteina v roce 2001, na které je princ s tehdy 17letou Američankou Virginou Robertsovou. Ta poté obvinila Epsteina, že ji předhodil k sexuálním hrátkám svým blízkým, včetně korunovaným hlavám. Andrewa ale tehdy nejmenovala. Některá britská média se domnívají, že tajemná Jane Doe 3 by mohla být právě Robertsová.

Buckinghamský palác tvrzení zatím anonymní Američanky opět "kategoricky" popřel. "Tato obvinění jsou falešná a neopodstatněná," zdůraznil palác v prohlášení, které dnes otiskly britské nedělníky. Královský palác přitom podobné případy obvykle nekomentuje. Již v pátečním prohlášení uvedl, že veškerá obvinění ohledně nevhodných kontaktů prince s nějakou nezletilou jsou jednoznačně nepravdivá.

Nejde o první kritiku

Aféru vyvolala zmínka o 54letém princi Andrewovi v návrhu žaloby podané v minulých dnech u floridského soudu proti Epsteinovi, který byl před několika lety odsouzen k několikaměsíčnímu vězení za sex s nezletilou. Tím ale skandál kolem něj neskončil. Hromadí se proti němu žaloby od žen, které tvrdí, že je bankéř zneužíval.

Američan Epstein byl v roce 2008 odsouzen k 18 měsícům vězení za to, že nutil nezletilou dívku k prostituci. Z trestu si odseděl 13 měsíců.

Princ Andrew působil jako zvláštní emisar britské vlády pro mezinárodní obchod do roku 2011, kdy se právě pro vztahy s kontroverzním Epsteinem musel své funkce vzdát. Přitom nešlo o jeho první kontroverzi - v roce 2007 byl kritizován za prodej části svých nemovitostí kazašskému miliardáři za mnohem vyšší cenu, než původně požadoval.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy