V Británii prudce vzrostl počet lidí, které policisté zatkli kvůli terorismu

ČTK ČTK
14. 9. 2017 14:12
Britští policisté během posledního roku mnohem více zatýkali lidi v souvislosti s terorismem. Takových případů přibylo o 68 procent. Británie za poslední rok zažila čtyři větší teroristické útoky. Počet zatčených v souvislosti s terorismem byl nejvyšší minimálně od roku 2001, kdy úřady začaly tyto počty soustavně evidovat.
Policisté v Londýně hlídají Finsbury Park.
Policisté v Londýně hlídají Finsbury Park. | Foto: ČTK

Londýn - V Británii za poslední rok vzrostl na rekordní úroveň počet lidí zatčených v souvislosti s terorismem. Od loňského do letošního června jich bylo 379, což je o 153 více než v předchozích dvanácti měsících. Nárůst tak činí 68 procent.

Statistiku ve čtvrtek zveřejnilo britské ministerstvo vnitra, podle kterého 123 zatčených bylo obviněno, z toho 105 v souvislosti s terorismem. Dalších 189 už bylo propuštěno bez obvinění.

Británie za poslední rok zažila čtyři větší teroristické útoky a počet zatčených v souvislosti s terorismem byl nejvyšší minimálně od roku 2001, kdy úřady začaly tyto počty soustavně evidovat.

V Británii v současnosti platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení, což znamená, že teroristický útok je vysoce pravděpodobný. Jenom během prvních šesti měsíců tohoto roku bylo při teroristických útocích v zemi zabito 36 lidí.

Šéf britské protiteroristické jednotky Mark Rowley tvrdí, že policie v Británii každý den zatkne někoho podezřelého.

Během tříletého období do letošního března policie podle něj překazila 13 potenciálních útoků. V následujících 17 týdnech se přitom odehrály čtyři útoky, šest dalších úřady překazily.

Mezi zatčenými v uplynulých dvanácti měsících je 12 lidí, kteří byli zadrženi po březnovém útoku na londýnském Westminsterském mostě. Muž tam tehdy najel do pěších, ze kterých čtyři zabil, a pak ubodal policistu před budovou parlamentu.

Dalších 24 lidí bylo zatčeno po květnovém sebevražedném atentátu na popovém koncertě v Manchesteru, který si vyžádal 22 obětí. Jednadvacet podezřelých bylo zatčeno poté, co v červnu tři islamisté vjeli do lidí na Londýnském mostě, aby pak v útoku, který si vyžádal osm obětí, pokračovali v nedalekých restauracích a barech.

Islamističtí teroristé spoléhají na symbolickou hodnotu útoku, to jim britská společnost nedopřeje, tady se nikdo nedá zastrašit, říká Jiří Přibáň. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy