V Británii prudce vzrostl počet lidí, které policisté zatkli kvůli terorismu

ČTK ČTK
14. 9. 2017 14:12
Britští policisté během posledního roku mnohem více zatýkali lidi v souvislosti s terorismem. Takových případů přibylo o 68 procent. Británie za poslední rok zažila čtyři větší teroristické útoky. Počet zatčených v souvislosti s terorismem byl nejvyšší minimálně od roku 2001, kdy úřady začaly tyto počty soustavně evidovat.
Policisté v Londýně hlídají Finsbury Park.
Policisté v Londýně hlídají Finsbury Park. | Foto: ČTK

Londýn - V Británii za poslední rok vzrostl na rekordní úroveň počet lidí zatčených v souvislosti s terorismem. Od loňského do letošního června jich bylo 379, což je o 153 více než v předchozích dvanácti měsících. Nárůst tak činí 68 procent.

Statistiku ve čtvrtek zveřejnilo britské ministerstvo vnitra, podle kterého 123 zatčených bylo obviněno, z toho 105 v souvislosti s terorismem. Dalších 189 už bylo propuštěno bez obvinění.

Británie za poslední rok zažila čtyři větší teroristické útoky a počet zatčených v souvislosti s terorismem byl nejvyšší minimálně od roku 2001, kdy úřady začaly tyto počty soustavně evidovat.

V Británii v současnosti platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení, což znamená, že teroristický útok je vysoce pravděpodobný. Jenom během prvních šesti měsíců tohoto roku bylo při teroristických útocích v zemi zabito 36 lidí.

Šéf britské protiteroristické jednotky Mark Rowley tvrdí, že policie v Británii každý den zatkne někoho podezřelého.

Během tříletého období do letošního března policie podle něj překazila 13 potenciálních útoků. V následujících 17 týdnech se přitom odehrály čtyři útoky, šest dalších úřady překazily.

Mezi zatčenými v uplynulých dvanácti měsících je 12 lidí, kteří byli zadrženi po březnovém útoku na londýnském Westminsterském mostě. Muž tam tehdy najel do pěších, ze kterých čtyři zabil, a pak ubodal policistu před budovou parlamentu.

Dalších 24 lidí bylo zatčeno po květnovém sebevražedném atentátu na popovém koncertě v Manchesteru, který si vyžádal 22 obětí. Jednadvacet podezřelých bylo zatčeno poté, co v červnu tři islamisté vjeli do lidí na Londýnském mostě, aby pak v útoku, který si vyžádal osm obětí, pokračovali v nedalekých restauracích a barech.

Islamističtí teroristé spoléhají na symbolickou hodnotu útoku, to jim britská společnost nedopřeje, tady se nikdo nedá zastrašit, říká Jiří Přibáň. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 56 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy