V Británii jedná Bilderberský klub, nikdo neví o čem

ČTK ČTK
6. 6. 2013 21:55
Do hermeticky uzavřeného hotelu The Grove ve Watfordu se dostavilo asi 120 osobností
Hotel Grove ve Watfordu, kde ve čtvrtek začala konference Bilderberského klubu.
Hotel Grove ve Watfordu, kde ve čtvrtek začala konference Bilderberského klubu. | Foto: Reuters

Londýn - Pod dohledem policejních vrtulníků a posílených hlídek ve čtvrtek v britském Watfordu začala konference takzvaného Bilderberského klubu, utajovaného společenství nejvlivnějších světových politiků, diplomatů, šlechticů, bankéřů a podnikatelů. Neformální skupina, která se od roku 1954 schází jednou ročně, má v hermeticky uzavřeném hotelu The Grove tři dny volně diskutovat o globálních problémech lidstva.

Podle zasvěcených se na letošní bilderberskou konferenci dostavilo asi 120 osobností, většinou z Evropy a Spojených států. Přesný seznam jmen ale organizátoři pečlivě tají. Příjezdovou cestou k hotelu dnes černé limuzíny s temnými skly projížděly davem nepřátelsky naladěných levicových aktivistů, ale především stovkami novinářů, kteří se snažili identifikovat osoby usazené vevnitř. Úspěšný byl málokdo.

Proslýchá se, že nad Watfordem, který leží na obvykle ospalém severozápadním předměstí Londýna, byla ve čtvrtek vyhlášena bezletová zóna a britská kontrarozvědka vyhlásila protiteroristickou pohotovost. Žádné informace z jednání na veřejnost nepronikly. "Jak se sluší a patří na nejtajemnější světovou politickou konferenci, nic pořádného jsme se o ní dnes nedozvěděli," přiznal na svém blogu list The Daily Telegraph.

Bilderberské konference se pořádají každoročně na různých místech světa. Nejméně jednou - v roce 2008 - se jednání zúčastnil i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Seznam osobností patřících do klubu není stálý a účastníci setkání vystupují na fóru jako soukromé osoby.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy