Demonstranti při protestech proti rasismu v Bristolu strhli sochu obchodníka s otroky

ČTK ČTK
7. 6. 2020 18:07
Při demonstracích proti rasismu, které se konají i v britských městech, strhli demonstranti v Bristolu sochu obchodníka s otroky ze 17. století.
Demonstranti v Bristolu strhli sochu otrokáře.
Demonstranti v Bristolu strhli sochu otrokáře. | Foto: ČTK/AP/Ben Birchall

Lidé v Británii vyšli do ulic i přes varování ministra zdravotnictví Matta Hancocka, že se nemají shlukovat, protože hrozí šíření nákazy koronavirem. Demonstranti měli na obličeji většinou ochranné roušky a v Edinburghu nesli i transparent "Rasismus je pandemie". Stejně jako jinde v Evropě měli také Britové cedule s nápisy "Bez spravedlnosti není mír" či "Black Lives Matter" (Na životech černochů záleží), což je i název hnutí, které upozorňuje na případy policejního násilí.

Protestující v Bristolu v neděli provazy strhli z podstavce bronzovou sochu Edwarda Colstona (1636-1721), který prodal do Ameriky na 80 tisíc mužů, žen a dětí z Afriky. Svůj majetek ale odkázal charitě, takže i proto se mu stavěly v Británii pomníky, uvádí BBC. Když demonstranti sochu strhli, jeden z nich poklekl na podstavec na jedno koleno, aby připomněl, jak Floyd zemřel.

Černoch Floyd zemřel 25. května, když mu bělošský policista při zatýkání téměř devět minut klečel na krku, ačkoliv si muž stěžoval, že nemůže dýchat. Policista nyní čelí obvinění z vraždy.

Demonstrace v Londýně byla pokojná, stejně jako po většinu doby v sobotu. V sobotu večer se ale podle BBC protestující poblíž Downing Street střetli s policisty, když na ně házeli petardy i bicykly. Zraněno bylo 14 policistů, z toho jeden pádem z koně. Už dříve při demonstracích tento týden v Londýně bylo zraněno 13 policistů, uvedla BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy