Ochromená Brazílie. Generální stávka odborářů se tu mísí s Copa América

ČTK ČTK
14. 6. 2019 20:24
Brazílii v pátek postihla generální stávka proti vládnímu návrhu důchodové reformy. Do odborářské akce se zapojily tisíce pracovníků státního sektoru, protesty se konaly po celé zemi, uvedla stanice BBC na svém webu. Jednodenní stávka, první od lednového nástupu krajně pravicového politika Jaira Bolsonara do funkce prezidenta, postihla veřejnou dopravu, školství, banky a částečně i státní ropnou společnost Petrobras.
Video: Reuters

Policie proti demonstrantům v Riu de Janeiro použila ochromující granáty. Ulice desítek měst přehradily demonstrace a hořící pneumatiky. V Sao Paulu, největším brazilském městě, se do akce zapojili pracovníci metra a úřady musely přijmout speciální opatření, aby zajistily dopravu fanoušků na stadion, kde se hraje jihoamerické mistrovství ve fotbale (Copa América). Ve městě Niterói poblíž Ria nejméně dva lidé utrpěli zranění, když do skupiny demonstrantů blokujících ulici vjelo auto.

Bolsonaro tvrdí, že kontroverzní reforma ozdraví veřejné finance. Návrh počítá se zvýšením věku pro odchod do důchodu na 65 let u mužů a 62 let v případě žen, jakož i s příspěvky pracujících na důchod. Kritici tvrdí, že změny, které musí schválit obě komory parlamentu, nejhůře dopadnou na nejchudší.

Vláda si od reformy slibuje, že v příštích deseti letech ušetří 237 miliard dolarů (asi 5,4 bilionu Kč). Změny jsou podle ní také klíčové pro oživení ekonomiky, která se stále ještě úplně nevzpamatovala z recese let 2015 a 2016, nejhorší za více než století.

Očekává se, že zákonodárci budou o reformě hlasovat v příštích týdnech. Nová pravidla by se měla zavádět postupně během 12 až 14 let. Bolsonaro věří, že Kongres reformu schválí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy