Ochromená Brazílie. Generální stávka odborářů se tu mísí s Copa América

ČTK ČTK
14. 6. 2019 20:24
Brazílii v pátek postihla generální stávka proti vládnímu návrhu důchodové reformy. Do odborářské akce se zapojily tisíce pracovníků státního sektoru, protesty se konaly po celé zemi, uvedla stanice BBC na svém webu. Jednodenní stávka, první od lednového nástupu krajně pravicového politika Jaira Bolsonara do funkce prezidenta, postihla veřejnou dopravu, školství, banky a částečně i státní ropnou společnost Petrobras.
Video: Reuters

Policie proti demonstrantům v Riu de Janeiro použila ochromující granáty. Ulice desítek měst přehradily demonstrace a hořící pneumatiky. V Sao Paulu, největším brazilském městě, se do akce zapojili pracovníci metra a úřady musely přijmout speciální opatření, aby zajistily dopravu fanoušků na stadion, kde se hraje jihoamerické mistrovství ve fotbale (Copa América). Ve městě Niterói poblíž Ria nejméně dva lidé utrpěli zranění, když do skupiny demonstrantů blokujících ulici vjelo auto.

Bolsonaro tvrdí, že kontroverzní reforma ozdraví veřejné finance. Návrh počítá se zvýšením věku pro odchod do důchodu na 65 let u mužů a 62 let v případě žen, jakož i s příspěvky pracujících na důchod. Kritici tvrdí, že změny, které musí schválit obě komory parlamentu, nejhůře dopadnou na nejchudší.

Vláda si od reformy slibuje, že v příštích deseti letech ušetří 237 miliard dolarů (asi 5,4 bilionu Kč). Změny jsou podle ní také klíčové pro oživení ekonomiky, která se stále ještě úplně nevzpamatovala z recese let 2015 a 2016, nejhorší za více než století.

Očekává se, že zákonodárci budou o reformě hlasovat v příštích týdnech. Nová pravidla by se měla zavádět postupně během 12 až 14 let. Bolsonaro věří, že Kongres reformu schválí.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy