V Bratislavě vznikl památník připomínající osud zabitých uprchlíků na hranicích železné opony

ČTK ČTK
9. 8. 2016 20:17
V Bratislavě odhalili památník východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, kterého při pokusu o útěk z Československa zabila pohraniční stráž. Roztrhali psi, které na něj poslala pohraniční hlídka pouhých 22 metrů od tehdejšího svobodného světa. Památník stojí v Bratislavě-Petržalce na okraji města u pole, kde tragicky skončil Tautzův sen o svobodě. Na Slovensku je známých dalších více než 40 podobných případů úmrtí z doby předlistopadového režimu
Památník v Bratislavě
Památník v Bratislavě | Foto: ČTK

Bratislava - Ve slovenském hlavním městě odhalili památník východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, kterého před 30 lety zabila československá pohraniční stráž. Tautz se pokoušel v roce 1986 jako osmnáctiletý uprchnout z tehdejšího východního Německa přes Československo do Rakouska. Při přechodu hranic ho roztrhali psi, které na něj poslala pohraniční hlídka pouhých 22 metrů od tehdejšího svobodného světa.

Tautz je jedinou obětí, která při pokusu o útěk z Československa zemřela po útoku psů, napsal zpravodajský web teraz.sk. Památník stojí v Bratislavě-Petržalce na okraji města u pole, kde tragicky skončil Tautzův sen o svobodě. Na vzniku památníku spolupracovala Platforma evropské paměti a svědomí, slovenský Ústav paměti národa a Bratislavský kraj.

"Nechť tato deska navždy připomíná události, které se staly před třiceti lety a nechť je varováním před státní mocí, která pohrdá lidmi," řekla ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová.

"Nemůžeme vzpomínat na zabité na někdejší hranici mezi Východem a Západem, aniž bychom se zamysleli nad tím, že za to nesou odpovědnost (konkrétní) lidé," řekla podle DPA zástupkyně německé země Sasko-Anhaltska s odkazem na potřebu vyvození trestněprávních důsledků.

Na Slovensku je známých dalších více než 40 podobných případů úmrtí z doby předlistopadového režimu, uvedl web teraz.sk.

 

Právě se děje

Další zprávy