V Bosně poprvé odsoudili muže, kteří verbovali bojovníky pro Islámský stát

ČTK ČTK
6. 10. 2015 23:45
Čtveřice mužů, která verbovala dobrovolníky do řad bojovníků Islámského státu (IS) v Sýrii a Iráku, si odsedí v součtu sedm let ve vězení, rozhodl soud v Sarajevu. Verdikt je ale zatím nepravomocný, odsouzenci se proti němu mohou odvolat. Nejvyšší trest, tři a půl roku, dostal hlavní obžalovaný Husein Erdić. Mluvčí bosenské prokuratury Boris Grubešić uvedl, že prokuratura je s rozsudkem spokojena. Za stejné trestné činy je nyní v Bosně souzeno dalších 13 lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Sarajevo  - Tresty vězení v celkové délce sedmi let vynesl v úterý soud v Sarajevu nad čtyřmi muži za verbování dobrovolníků a připojení se do řad bojovníků Islámského státu (IS) v Sýrii a Iráku.

Informovala o tom sarajevská média, podle nichž jde o vůbec první takový rozsudek vynesený v Bosně a Hercegovině. Verdikt je ale zatím nepravomocný, odsouzenci se proti němu mohou odvolat.

Nejvyšší trest, tři a půl roku, dostal hlavní obžalovaný Husein Erdić, který společně s dalším odsouzeným Midhatem Trakem verboval dobrovolníky pro IS a organizoval a finančně zajišťoval jejich cestu. Trakovi udělila soudkyně Biljana Ćukovičová půldruhého roku odnětí svobody.

Zbylými dvěma odsouzenci jsou 29letý Nevad Hušidić a 19letý Merin Keserović, kteří byli zadrženi v únoru na sarajevském letišti, když se chystali odletět do Istanbulu, odkud pak zamýšleli cestovat dál do Sýrie. Oba dostali po jednom roku vězení.

Mluvčí bosenské prokuratury Boris Grubešić podle listu Dnevni avaz řekl, že prokuratura je s rozsudkem spokojená. Deník rovněž poznamenal, že za stejné trestné činy je nyní v Bosně souzeno dalších 13 lidí.

Podle odhadů bosenských tajných služeb, citovaných místními médii, se k extremistickým skupinám bojujícím v Sýrii a Iráku připojilo kolem 200 Bosňanů. Vyšetřovací úřad SIPA uvádí, že v Sýrii je mezi nimi i 23 dětí a 33 žen z Bosny.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy