V Bosně odkryli masový hrob se stovkou mrtvých Muslimů

ČTK ČTK
27. 3. 2014 22:23
Hrob s předpokládanými civilními oběťmi válečného konfliktu z let 1992-1995 se nachází u města Donji Vakuf.
Ilustrační foto. Válkou zničený dům v bosenském Mostaru.
Ilustrační foto. Válkou zničený dům v bosenském Mostaru. | Foto: Reuters

Sarajevo - V Bosně a Hercegovině objevili další masový hrob, který by podle expertů mohl ukrývat ostatky více než stovky Muslimů (dnes Bosňáků) pocházejících z oblasti Prijedoru na severozápadě země.

Hrob s předpokládanými civilními oběťmi válečného konfliktu z let 1992-1995 se nachází u města Donji Vakuf v centrální části Bosny, informovala bosenská média.

"Podle indikací, které máme, by se v tomto společném hrobě mohly nacházet pozůstatky 100 až 147 obětí," řekla podle bosenské agentury Fena mluvčí Ústavu pro pohřešované osoby Lejla Čengičová. "Předpokládá se, že jde o muslimské civilisty, kteří byli zabiti na počátku války v oblasti Prijedoru," dodala.

Exhumace podle Čengičové bude zahájena v nejbližších dnech, až k tomu dá souhlas prokuratura. Některé listy s odvoláním na své zdroje napsaly, že by se na místě mohlo začít pracovat už v sobotu.

Od válečného konfliktu v první polovině devadesátých let mezi Muslimy, Srby a Chorvaty, který si vyžádal kolem 100 tisíc lidských životů, se stále pohřešuje na 10 tisíc osob.

Loni v září se našel v rudném dole Tomašica nedaleko Prijedoru dosud největší objevený masový hrob. Vyzvednuty z něj byly ostatky 430 zabitých civilistů, podle dokladů a dalších indicií šlo o Muslimy a Chorvaty.

Z přibližně 3000 osob pohřešovaných po válce v oblasti Prijedoru je 1200 stále nezvěstných.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy