V Bosně odkryli masový hrob se stovkou mrtvých Muslimů

ČTK ČTK
27. 3. 2014 22:23
Hrob s předpokládanými civilními oběťmi válečného konfliktu z let 1992-1995 se nachází u města Donji Vakuf.
Ilustrační foto. Válkou zničený dům v bosenském Mostaru.
Ilustrační foto. Válkou zničený dům v bosenském Mostaru. | Foto: Reuters

Sarajevo - V Bosně a Hercegovině objevili další masový hrob, který by podle expertů mohl ukrývat ostatky více než stovky Muslimů (dnes Bosňáků) pocházejících z oblasti Prijedoru na severozápadě země.

Hrob s předpokládanými civilními oběťmi válečného konfliktu z let 1992-1995 se nachází u města Donji Vakuf v centrální části Bosny, informovala bosenská média.

"Podle indikací, které máme, by se v tomto společném hrobě mohly nacházet pozůstatky 100 až 147 obětí," řekla podle bosenské agentury Fena mluvčí Ústavu pro pohřešované osoby Lejla Čengičová. "Předpokládá se, že jde o muslimské civilisty, kteří byli zabiti na počátku války v oblasti Prijedoru," dodala.

Exhumace podle Čengičové bude zahájena v nejbližších dnech, až k tomu dá souhlas prokuratura. Některé listy s odvoláním na své zdroje napsaly, že by se na místě mohlo začít pracovat už v sobotu.

Od válečného konfliktu v první polovině devadesátých let mezi Muslimy, Srby a Chorvaty, který si vyžádal kolem 100 tisíc lidských životů, se stále pohřešuje na 10 tisíc osob.

Loni v září se našel v rudném dole Tomašica nedaleko Prijedoru dosud největší objevený masový hrob. Vyzvednuty z něj byly ostatky 430 zabitých civilistů, podle dokladů a dalších indicií šlo o Muslimy a Chorvaty.

Z přibližně 3000 osob pohřešovaných po válce v oblasti Prijedoru je 1200 stále nezvěstných.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy