V bosenské vesnici údajně vyvěsili prapory Islámského státu

ČTK ČTK
5. 2. 2015 23:41
Prapory se prý objevily v obci Gornja Maoča nedaleko města Brčko, která je známou baštou militantní islámské sekty vahábitů a v minulosti tam policie už několikrát zasahovala.
Iráčtí šíité s vlajkou, kterou vzali bojovníkům Islámského státu.
Iráčtí šíité s vlajkou, kterou vzali bojovníkům Islámského státu. | Foto: Reuters

Sarajevo - Speciální jednotky bosenské policie dnes prohledaly vesnici na severu země, kde se prý ve středu objevily prapory radikální organizace Islámský stát (IS), která v Sýrii a Iráku kontroluje rozsáhlá území. Policisté podle médií ale nikoho nezadrželi, protože symboly IS už byly odstraněné.

Místní televize FTV ukázala ve středu večer fotografie, na nichž bylo vidět černobílý prapor IS na domě. Záběry byly podle televize pořízeny v obci Gornja Maoča nedaleko města Brčko, která je známou baštou militantní islámské sekty vahábitů a v minulosti tam policie už zasahovala několikrát.

Mluvčí speciální zásahové jednotky (SIPA) Kristina Jozičová uvedla, že při příjezdu do vesnice už vlajky Islámského státu vyvěšené nebyly. Místní lidé podle některých zpráv tvrdili, že vlajky vyvěsili nějací radikálové, kteří k místním nepatří. Později je prý zase sundali a odešli.

Gornja Maoča zažila naposledy razii bezpečnostních sil počátkem roku 2012 po teroristickém útoku jednoho z tamních vahábitů na velvyslanectví Spojených států v Sarajevu. Útočník Mevlid Jasarević v říjnu 2011 téměř hodinu střílel na komplex ambasády USA z automatické pušky, než byl sám postřelen.

Bosenské úřady provedly koncem loňského roku několik operací proti vahábitům. Jejich výsledkem bylo zatčení 26 osob podezřelých z příslušnosti k Islámskému státu či jiným džihádistickým skupinám v Sýrii a Iráku anebo z rekrutování lidí v Bosně pro tyto skupiny.

 

Právě se děje

Další zprávy