V bombajském židovském centru zahynulo pět rukojmích

Zahraničí Zahraničí
28. 11. 2008 19:03
Po vyčištění dvou hotelů probíhají poslední operace v židovském středisku
Jeden z osvobozených hostů z hotelu Trident/Oberoi se svým dítětem
Jeden z osvobozených hostů z hotelu Trident/Oberoi se svým dítětem | Foto: Reuters

* Teroristé udeřili na sedmi místech Bombaje najednou * Zemřelo přes 120 lidí, přesné počty dosud nejsou známé * Útok má na svědomí skupina Dekánští mudžáhedíni

Bombaj - Už více než 48 hodin trvá drama v indické obchodní metropoli Bombaji.

Ve středu večer tam na několika místech koordinovaně zaútočila skupina islamistických extremistů a v několika budovách zajala rukojmí. Dosavadní informace hovoří o nejméně 130 mrtvých, stovky dalších lidí jsou zraněny.

Radikálové z nepříliš známé skupiny Dekánští mudžáhedíni si podle svých slov chtěli zajaté civilisty ponechat do té doby, než budou z indických věznic propuštěni všichni mudžáhedíni a muslimové.

Policejní komanda se nyní zaměřují na luxusní hotel Tádž Mahál, kde se stále skrývá nejméně jeden ozbrojenec.

Podle posledních zpráv se už podařilo zlikvidovat teroristy v dalším luxusním hotelu Trident/Oberoi i v bombajském židovském středisku Chabad House. Tam se ale zásah neobešel bez ztrát na životech civilistů.

19:03 - Britská vláda nemá žádné náznaky, že by do teroru v Bombaji byli zapojeni Britové pákistánského původu. Ministerský předseda Gordon Brown tak reagoval na informace londýnského listu Evening Standard, jenž citoval indické vládní zdroje. "Zatím je příliš brzy říci, zda jsou informace nějak podloženy," řekl Brown.

16:14 - Židovské centrum v Bombaji, které ve středu pozdě večer obsadili ozbrojení islamisté, ještě nebylo zcela zajištěno. Agentuře Reuters to řekl policejní šéf Hasan Gafúr. Ten také potvrdil, že v obklíčené budově zahynulo pět rukojmích.

15:03 - Indickým speciálním jednotkám se nepodařilo vysvobodit pět rukojmích, zadržovaných teroristy v židovském centru v Bombaji. Všech pět rukojmích zahynulo. Oznámil to izraelský velvyslanec v Indii.

14:33 - Podle indických bezpečnostních struktur byli při operaci v bombajském židovském středisku usmrceni dva ozbrojenci, kteří tam zadržovali rukojmí. Podle informací izraelské organizace Zaka odvolávající se na zaměstnance centra jsou mezi mrtvými zřejmě i rukojmí.

14:05 - Bombajské židovské středisko začali opouštět příslušníci zásahových jednotek. Jedna z místních televizí sice uvedla, že je po všem, neboť všichni ozbrojenci, kteří zadržovali rukojmí, byli buď zatčeni, nebo zastřeleni, bombajský policejní šéf ale vzápětí prohlásil, že operace ještě pokračuje, byť už jde o její "závěrečnou fázi".

Speciální komando zasahuje v Bombaji proti teroristům v místě, kde drží několik rukojmích.
Speciální komando zasahuje v Bombaji proti teroristům v místě, kde drží několik rukojmích. | Foto: Reuters

13:48 - Hotel Tádž Mahal už má policie rovněž pod kontrolou. Z židovského centra se ale ozývají střelba a výbuchy.

13:05 - Podle izraelského velvyslance v Indii zadržují ozbrojení útočníci v židovském centru v Bombaji nadále šest či více izraelských občanů. S odvoláním na rozhovor, který ambasador Mark Sofer poskytl indické televizi, to uvedla agentura Reuters.

Podle informací izraelské organizace Zaka jsou mezi rukojmími v židovském středisku známém coby Chabad House i místní rabín Gabriel Holtzberg a jeho manželka Rivka.

11:30 - V hotelu Oberoi policisté nalezli 24 mrtvých. Zřejmě jde převážně o hotelové hosty.

11:25 - Indickému premiérovi Manmóhanu Singhovi telefonovali prezidenti Afghánistánu a Pákistánu Hamíd Karzáí a Asíf Alí Zardarí. Vyjádřili mu soustrast nad útoky v Bombaji.

11:25 - Zatímco v hotelu Oberoi už operace proti teroristům skončily, situace v Židovském centru a v hotelu Tádž Mahal stále není jasná.

10:01 - Indické protiteroristické oddíly údajně zcela kontrolují hotel Oberoi.

Příslušníci indické protiteroristické jednotky se chystají k akci před hotelem Tádž Palace v Bombaji.
Příslušníci indické protiteroristické jednotky se chystají k akci před hotelem Tádž Palace v Bombaji. | Foto: Reuters

9:55 - Mezi rukojmími, kteří se dostali z hotelu Oberoi, jsou také posádky leteckých společností Air France a Lufthansa.

9:00 - Podle indické televize se ozývá prudká střelba od hlavního nádraží v Bombaji.

9:00 - Speciální protiteroristická jednotka útočí na budovu Židovského centra, kde teroristé zadržují několik rukojmích.

8:50 - Indický policista řekl novinářům, že v jednom pokoji hotelu Tádž Mahal viděl až padesát mrtvol.

7:35 - Policie během noci evakuovala další desítky hostů z napadených hotelů. Trident/Oberoi opustilo podle policejních zdrojů 93 lidí. Z hotelu Tádž Mahál a z Židovského centra se stále ozývá střelba. Boje s teroristy v Bombaji trvají už 36 hodin.

6:40 - V luxusním hotelu Tádž Mahál stále indickým jednotkám vzdoruje nejméně jeden terorista. Podle úřadů může držet dvě nebo více rukojmí. "Téměř všichni hosté a zaměstnanci už byli z hotelu evakuováni," řekl vojenský velitel N. Thamburaj.

2:50 - Komanda indických vojáků zahájila operaci na osvobození rukojmí v Židovském centru. Teroristé tu drží nejméně deset Izraelců. Vojáky vysadil na střeše budovy vrtulník. Z budovy se pak ozývala hustá palba.

ČTVRTEK 27.11.

18:10 - Indická Bombaj se pomalu ponořuje do druhé noci provázené terorem. Podle BBC se v hotelu Trident/Oberoi nachází ještě něco kolem deseti lidí.

Během protiteroristické operace zatím zahynulo 14 policistů včetně šéfa bombajské protiteroristické jednotky Hemanta Kárkárího.

Policie údajně zabila osm teroristů a devět dalších pak zadržela.

17:20 - Pákistánský velvyslanec v Británii naznačil, že teroristická operace v Bombaji by mohla mít souvislost se zářijovým útokem na hotel Marriott v Islámábádu, při kterém zahynulo 54 lidí včetně tři Američanů a českého velvyslance.

"Tento typ terorismu se šíří v Pákistánu a nyní i v Indii, rozsah tohoto útoku nás ale všechny zaskočil," cituje agentura AP pákistánského velvyslance v Londýně Wajida Hasana.

"Není náhoda, že k tomuto typu akce došlo tak brzy po pumovém útoku na hotel Marriott. Lidé ze všech zemí dostávají zaplaceno, aby v této válce bojovali za Al-Káidu. Je to válka, která překračuje hranice jednotlivých národností."

16:40 - Lítost nad oběťmi útoku a zároveň podporu v boji proti jejich pachatelům vyjádřil i budoucí prezident Spojených států Barack Obama.

Ten vyzval k podpoře Indie i jiných národů a dosáhnout tak "vyřazení a zničení teroristických sítí".

16:30 - Situace u jednotlivých hotelů je velmi nepřehledná, což potvrzuje svědectví reportéra BBC, že se v hotelu Tádž Mahál stále nacházejí lidé, ačkoli podle oficiálních vyjádření by tam být již neměli.

"Viděl jsem člověka, myslím, že to byla žena, který se horlivě snažil otevřít okno ve svém pokoji. Pak to vzdal, očividně byl velmi frustrovaný. V hotelu jsou stále lidé, nevíme však kolik," napsal redaktor BBC, který se nachází u hotelu.

16:18 - Francie a Španělsko oznámily, že do Bombaje vysílají své vojenské speciály a psychology. Ti by měli pomoci zraněným zahraničním turistům.

15:24 - Podle CNN počet zavražděných stoupl na 125, je také 327 zraněných. Mezi mrtvými je i šest cizinců, mezi nimi Ital, Brit a Němec.

14:53 - Americký prezident George Bush telefonicky kondoloval indickému premiérovi Manmóhanu Singhovi a nabídl mu pomoc.

14:22 - V hotelu Tádž Mahál se v momentě útoku teroristů nacházelo několik členů poslanců Evropského parlamentu.

Všem se však z hotelu podařilo dostat a jsou v bezpečí, uvedl zástupce Daniela Casparyho, německého konzervativního poslance.

Všech osm přítomných europoslanců a jejich devět zástupců se nyní podle agentury Reuters nachází na francouzském konzulátu.

14:17 - Jednou z obětí teroristů je občan Spolkové republiky Německo. Další Němci pak měli být při útocích zraněni, jak oznámilo německé ministerstvo vnitra.

Občan německé národnosti údajně podlehl zraněním, která si přivodil při pokusu o útěk z hotelu Tádž Mahál.

14:10 - V bombajském hotelu Trident/Oberoi zůstává nadále mezi 20 až 30 hosty. Oznámil to představitel indického ministerstva vnitra.

"Dvacet až třicet hostů je pravděpodobně stále uvnitř hotelu Oberoi. Přesné číslo však neznáme," řekl podle Reuters M.L. Kumawat, speciální pověřenec pro vnitřní bezpečnost.

Na tiskové konferenci pak dále oznámil, že se bezpečnostním silám podařilo "vyčistit" osmé až jednadvacáté poschodí. Zbytek zatím pravděpodobně ovládají teroristé.

13:55 - Premiér Manmuhan Singh ve svém televizním proslovu složil poklonu zasahujícím bezpečnostním složkám.

"Vzdávám hold odvaze a patriotismu policejních důstojníků, včetně šéfa protiteroristické složky Hemantu Kárkárímu a mužům, kteří v boji proti těmto teroristům položili životy," řekl dále ve svém proslovu Singh.

13:40 - Ozbrojenci obklíčení spolu s jejich rukojmími v bombajském židovském centru hovořili přes telefon s nejmenovanou televizní stanicí.

Podle agentury Reuters chtějí s vládou jednat o propuštění zajatců, ale zároveň si stěžovat na situaci v Kašmíru, kde se prý Indové dopouští násilí a zneužívání.

"Řekněte vládě, aby s námi hovořila, a my propustíme zajatce," řekl do telefonu muž, který se představil jako Imran mluvící údajně jasným kašmírským akcentem.

Foto: Reuters

13:25 - Pákistánská teroristická skupina Laškár-e-Taiba odmítla podíl na útocích v Bombaji.

"Laškár-e-Taiba odmítá jakýkoli podíl na útocích v Bombaji. Laškár neudržuje kontakt s žádnou s indických militantních skupin," řekl agentuře Reuters Abdulláh Gaznavai, mluvčí skupiny, o jejímž podílu na útoku se spekulovalo.

Právě tato skupina je Indií označována jako častý organizátor teroristických útoků na jejím území.

12:55 - Podle indických televizních stanic začalo další kolo boje o bombajské hotely. Speciální indická komanda zaútočila.

Výbuchy a střelba jsou prý slyšet od hotelu Tádž Mahál. Zdejší rukojmí už sice byli osvobozeni, uvnitř jsou však stále ozbrojenci a v pokojích hosté. Z jednoho okna vychází kouř.

Do hotelu Oberoi/Trident už také podle televizí komanda vnikla. Tři lidé byli prý viděni, jak opouštějí budovu zadními dveřmi. Z místa je slyšet střelba.

Speciální jednotky se také shromáždily před židovským centrem Nariman House. Zatím však prý s útokem váhají.

12:45 - Přes pokračující střelbu mezi speciálními indickými komandy a teroristy v Bombaji doznal provoz na mezinárodním letišti ve městě pouze nepatrných změn. Podle agentury Reuters většina leteckých společností neplánuje lety do této destinace zrušit.

Aerolinky nyní prý monitorují situaci a o podobných opatřeních budou uvažovat pouze v případě, že se situace zhorší. Jednou ze společností, která už kvůli bezpečnosti provoz v Bombaji omezila, je německá Lufthansa. Včerejší let odklonila do hlavního indického města Dillí, dnešní dva lety zrušila.

12:30 - Indická komanda se podle svědků připravují na útok na všechna tři místa, kde se ještě skrývají teroristé - hotely Tádž a Oberoi/Trident a Nariman House, centrum židovského hnutí Chabad Lubavič.

Foto: Reuters

12:20 - Podle indického premiéra Manmohana Singha byly teroristické útoky plánovány v sousední zemi a mají "zahraniční vazby". Premiér to řekl v televizním projevu k národu a vyzval své sousedy, aby proti tomu zakročili.

Podrobnosti neuvedl a není tak jasné, zda měl na mysli Pákistán, který byl ze spolupráce na teroristických útocích v Indii v minulosti viněn. Představitelé sousedního státu ještě před Singhovým projevem slíbili při šetření s Indií spolupracovat.

11:59 - Teroristické útoky v Indii odsoudil předseda vlády ČR Mirek Topolánek.

"Teroristické útoky v Bombaji jsou nejen odsouzeníhodné, ale také varovné. Smrt stovky civilistů, obsazení budov na několika místech a další stovky zraněných včetně rukojmích dokazují, že teroristé jsou organizovaní, mají výcvik i materiální zdroje. Tvrdě odsuzuji jakýkoli druh terorismu. Proti koordinovanému násilí musíme bojovat ještě silnější mezinárodní spoluprací bezpečnostních sil spojenců - Česká republika do ní je a bude zapojena," uvedl.

11:52 - Indická policie postupuje pokoj od pokoje v hotelu Tádž Mahál, kde už nejsou žádní rukojmí, ale stále se zde nacházejí ozbrojenci i hosté, kteří se neodvažují vyjít z pokojů. Podle oficiálních vyjádření není jisté, kolik rukojmích se nachází v hotelu Oberoi/Trident a v Nariman House, bombajském centru židovského ultraortodoxního hnutí Chabad Lubavič. Předchozí zprávy hovořily o tom, že v moci teroristů je tam několik izraelských občanů.

11:30 - Podle deníku The Times of India policie stále bojuje s teroristy v hotelu Tádž Mahál. Objevila další mrtvá těla a zastřelila čtyři sebevražedné atentátníky. Z hotelu byly hlášeny exploze, stejně jako z hotelu Oberoi/Trident, kde jsou stále drženi rukojmí.

Zatím při akci zahynulo 14 policistů. Operaci nyní zcela převzala speciální komanda poslaná z hlavního města Dillí.

11:16 - Následkem útoků byly uzavřeny indické burzy. Podle ministra obchodu Kamala Natha však pravděpodobně nedojde k poklesu ekonomiky.

10:57 - Podle expertů oslovených deníkem New York Times jde sice o velmi sofistikovaný útok, ale provedení nenasvědčuje tomu, že by za ním stála Al-Káida nebo na ni napojené organizace.

"Není zde nic alkáidovského," řekla deníku Christiane Fairová z think tanku RAND. "Viděli jste nějaké sebevražedné atentátníky?... Neberou rukojmí a neházejí granáty."

10:45 - Poslední dva zápasy série utkání v kriketu mezi Indií a Anglií byly následkem teroristických útoků v Bombaji zrušeny. Odložena byla také utkání kriketové Ligy mistrů. Důvodem jsou obavy o bezpečnost sportovců. Kriket je nejpopulárnějším indickým sportem.

10:30 - Teroristické útoky v Bombaji odsoudil Pákistán a slíbil Indii plnou spolupráci při boji s terorismem. Indie v minulosti svého souseda, se kterým vedla od svého vzniku několik válek, obviňovala z podpory teroristů na svém území.

Foto: Reuters

Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí prohlásil, že "je třeba podniknout striktní opatření pro to, aby byl terorismus a extremismus vymýcen z regionu." Terorismus ve zvláštním prohlášení odsoudil i pákistánský premiér Júsuf Raza Gilání.

10:15 - Podle policie státu Maháráštra, kde se Bombaj nachází, nejnovější statistiky udávají 101 mrtvých, z toho devět cizinců a 314 zraněných. Televize CNN uvedla, že není jasné, zda jsou mezi oběti počítáni i teroristé.

10:05 - List The Times of India uvedl, že ani v případě druhého hotelu, kde jsou stále drženi rukojmí, nebude policie vyjednávat s teroristy. "Dostaneme je brzy. Mrtvé, nebo živé," citovala policejního ředitele A N Roye.

09:45 - Policie státu Maháráštra oznámila, že rukojmí z hotelu Tádž Mahál jsou na svobodě. "Byli zachráněni," řekl televizní stanici NDTV policejní velitel A. N. Roy. Rukojmí v hotelu Oberoi/Trident podle něj stále zadržují teroristé.

09:40 - Podle indické policie citované agenturou Reuters "krize s rukojmími" v hotelu Tádž Mahál skončila. Hoteloví hosté jsou však stále uvězněni v pokojích. Teroristé stále drží rukojmí v hotelu Trident/Oberoi.

09:10 - Podle agentury Reuters došlo k hotelu Trident/Oberoi k velké explozi. V hotelu je nyní nejméně 100 lidí. Teroristé však přímo drží jako rukojmí jen některé z nich.

Neznámá skupina

Teroristé udeřili v Bombaji ve středu kolem 22:30 místního času (18:30 SEČ). Malé skupinky ozbrojenců vtrhly s automatickými zbraněmi a granáty do několika luxusních hotelů, do nemocnice a na nádraží. Rozpoutali peklo, které si vyžádalo přes sto mrtvých a na tři sta zraněných.

Úřady uvedly, že mezi mrtvými je nejméně devět cizinců, podle dostupných informací žádní Češi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce nebyly využity účelně, oznámil Nejvyšší kontrolní úřad

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy