reklama
 
 

V birminghamské věznici se vzbouřili trestanci. Zasáhnout musela speciální jednotka i vrtulník

Aktualizováno 17. 12. 2016 0:11
V britské věznici se vzbouřily stovky vězňů. Jeden ze svědků události vypověděl, že nepokoje propukly kvůli nedostatku teplé vody pro vězně. Na místo byl povolán jeden dozorce, kterého pak někdo z trestanců ohrožoval injekční stříkačkou a další mu vzal klíče. Potom se revolta rozšířila. Ke zvládnutí situace byl povolán další personál trestnice se psy a také speciální zásahová jednotka Tornado. Zapojil se rovněž policejní vrtulník.

Birmingham (Británie) – Stovky trestanců se v pátek vzbouřily ve velké věznici ve středoanglickém městě Birminghamu. Nikdo z personálu zařízení nebyl zraněn, vážnější zranění zřejmě utrpěl jen jeden z účastníků rebelie. Informovala o tom britská média s odvoláním na sdělení představitelů společnosti G4S, která nápravné zařízení spravuje.

Ve věznici HPM Birmingham, dříve známé jako Winson Green, si podle zpravodajské stanice BBC odpykává tresty 1450 lidí. Vzpoura propukla dopoledne ve dvou křídlech objektu, z nichž se později rozšířila ještě do dvou jiných. K původním asi dvou stovkám vězňů se postupně přidalo několik stovek dalších.

Vedení G4S sdělilo, že do zařízení byl ke zvládnutí situace povolán další personál trestnice se psy a také speciální zásahová jednotka Tornado. Zapojil se rovněž policejní vrtulník. Zpravodaj BBC informoval, že v objektu jsou i čtyři vozy záchranné služby.

Jeden ze svědků události vypověděl, že nepokoje propukly kvůli nedostatku teplé vody pro vězně. Na místo byl povolán jeden dozorce, kterého pak někdo z trestanců ohrožoval injekční stříkačkou a další mu vzal klíče. Potom se revolta rozšířila.

Podle představitelů věznice ukradené klíče umožňují přístup jen do některých vnitřních prostor, nikoli mimo budovy, takže ven se nedostal žádný z vězňů.

Ke vzpouře v HPM Birmingham došlo v době, kdy je britské vězeňství pod velkým tlakem kvůli rostoucímu počtu odsouzených a snahám o dosažení úspor omezováním vězeňského personálu. Odborový svaz zaměstnanců věznic upozorňuje na rostoucí případy násilí a sebevražd mezi vězni.

Na 200 trestanců se v listopadu vzbouřilo v káznici v Bedfordu na jihu Anglie. Dozorci vyhlásili celostátní stávku, ale soud jim nařídil vrátit se do práce.

autor: ČTK | 16. 12. 2016 21:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama