V Bílém domě s kouřením přestanu, slíbil Obama

Martin Novák Martin Novák
9. 12. 2008 12:05
Nový prezident přiznal, že se mu nedaří zcela zbavit závislosti na nikotinu
Zapálená cigareta nemá v Bílém domě co dělat.
Zapálená cigareta nemá v Bílém domě co dělat. | Foto: Reuters

Washington - Nově zvolený prezident USA Barack Obama kladl v předvolební kampani důraz na ekologii a v programu měl také zavádění nejmodernějších technologií do amerického zdravotnictví.

S tím ale příliš nekoresponduje fakt, že sedmačtyřicetiletý politik má problémy zbavit se vlastní závislosti na cigaretách. Přiznal to v pořadu Meet The Press, vysílaném televizí NBC.

Obama už prý kouří zhruba dvacet let a ačkoliv slíbil, že cigarety definitivně odloží, zatím se tak nestalo.

Na otázku, zda přestal s kouřením, Obama odpověděl: "Přestal, ale občas se stane, že z toho vypadnu." Odpověď doprovodil širokým úsměvem.

"To znamená, že jste nepřestal?" pokračoval moderátor. "Tak nějak," dodal muž, který bude inaugurován prezidentem 20. ledna.

Barack Obama a George Bush před Bílým domem.
Barack Obama a George Bush před Bílým domem. | Foto: Reuters

Ten den také začne pracovat v Bílém domě, kde je kouření zakázáno. "Porušovat tento zákon mě v Bílém domě neuvidíte," dodal nový prezident.

V předvolební kampani byl Obama několikrát spatřen s nikotinovou žvýkačkou v ústech. Ta podle tvrzení výrobce zeslabuje u odvykajících si kuřáků touhu po pravidelné nikotinové dávce.

Spojené státy začaly s omezováním kouření ve veřejných budovách a státních úřadech jako první země na světě.

Posledním americkým prezidentem, který pravidelně kouřil, byl v polovině sedmdesátých let Gerald Ford. Jeho nástupci - James Carter, Ronald Reagan, George Bush starší, Bill Clinton i George Bush mladší byli vesměs nekuřáci.

Pokud Obama nepřestane, mohl by mít mimo jiné problémy i s příští ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Ta je pověstná svou alergií na cigarety a kuřáky.

I Václav Havel býval silným kuřákem. Na doporučení lékařů, kteří mu museli odebrat polovinu plíce, ale přestal.
I Václav Havel býval silným kuřákem. Na doporučení lékařů, kteří mu museli odebrat polovinu plíce, ale přestal. | Foto: Ondřej Besperát

V devadesátých letech vyzývala hollywoodské filmaře, aby postavy jejich příběhů nekouřily, a nedávaly tak špatný příklad zejména mládeži.

Ze známých politiků se s cigaretou veřejně občas ukazovali například český exprezident Václav Havel nebo bývalý spolkový kancléř Helmut Schmidt.

Za to, že Havel přestal kouřit, jej minulý týden v Praze pochválil tibetský duchovní vůdce dalajláma.

O saúdském králi Abdalláhovi je zase známo, že kouří jen tehdy, když je o samotě.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy