G7 se shodla ohledně Íránu, na závěr je na programu klima. Společné prohlášení nebude

Summit G7 bude podle Donalda Tuska složitou zkouškou jednoty a solidarity.
Summit G7 letos hostí jihofrancouzské město Biarritz, loni se konal v kanadském La Malbaie. Skupinka světových lídrů jedná v přepychovém komplexu Hotel du Palais.
Summit G7 začal v Biarritzu neformální večeří.
Do přímořského letoviska se už po poledni začali sjíždět první pozvaní představitelé, včetně předsedy Evropské rady Donalda Tuska...
... nebo amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dorazil s manželkou Melanií.
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 8. 2019 6:46
V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie v pondělí čelní představitelé skupiny sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7 ukončí třídenní summit, který se dosud věnoval zejména ekonomickým otázkám, nebezpečí obchodních válek či krizím kolem Íránu a Severní Koreje. V pondělí budou představitelé USA, Kanada, Francie, Británie, Německa, Itálie a Japonska hovořit o ochraně klimatu a biodiverzitě.

Francouzský prezident Emmanuel Macron už předem tlumil očekávání od schůzky, když avizoval, že oproti tradici dodržované od roku 1975 z Biarritzu nevzejde žádné závěrečné společné prohlášení. Důvodem jsou zřejmé spory s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v řadě otázek.

Podle Macrona se lídři v posledních dnech mimo jiné shodli na společných cílech ve vztahu k Íránu, tedy aby Teherán nezískal jadernou zbraň a aby se udržela na Blízkém východě stabilita a mír. Americký prezident Donald Trump má ale za to, že se těchto cílů má každá země pokusit dosáhnout samostatně.

O škodlivosti obchodních bariér se státníkům Trumpa zjevně přesvědčit nepodařilo. Bílý dům naopak prohlásil, že prezident lituje, že nedávno uvalená cla na čínské zboží nezvýšil ještě výrazněji.

Do Biarritzu v neděli nečekaně dorazil také íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Jednal mimo jiné se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem a také s Macronem. Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že jednání Zarífa nebylo součástí summitu, ale "paralelní událostí".

Americký prezident se vyjádřil také k severokorejským raketovým testům. Nedělají mu prý radost, neporušují ale dohodu, kterou má se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Obchod podle Trumpa

Důležitým tématem jednání byl v neděli mezinárodní obchod a překážky v něm. Trump v pátek oznámil pětiprocentní navýšení cel za dovoz z Číny, čímž reagoval na podobné oznámení Pekingu. Zbylí členové skupiny G7 se jej v Biarritzu snažili přesvědčit o škodlivosti obchodních válek.

Demonstrativně Trump společně s japonským premiérem Šinzó Abem oznámil, že obě země se po měsících jednání v zásadě dohodly na dvoustranné obchodní smlouvě. Dokument by mohl být podepsán na konci září.

Země G7 se v neděli shodly také na rychlé pomoci zemím zasaženým mohutnými požáry v oblasti jihoamerické Amazonie. Podle Macrona nabízejí technickou a finanční pomoc. Podle agentury AP ale není jasné, zda by mezinárodní pomoc uvítala kritizovaná Brazílie.

Země G7 vyjádřily odhodlání více bojovat proti islamistickému terorismu v Africe. "Rozvoj bez bezpečnosti není možný, a proto musíme posílit bezpečnost," řekla Merkelová. Evropská unie v Biarritzu kromě toho přislíbila dalších 550 milionů eur (zhruba 14,3 miliardy korun) na globální fondy pro boj proti AIDS, malárii a tuberkulóze.

Summit provázela řada dvoustranných schůzek

Na okraj summitu G7 se uskutečnila také řada dvoustranných jednání. S britským premiérem Borisem Johnsonem se Trump bavil o budoucí obchodní dohodě po brexitu. Podle amerického prezidenta bude "opravdu velká", Johnson vyjádřil pochybnosti, zda bude možné ji dojednat tak rychle, jak si Američané představují.

Britský ministerský předseda jednal také s předsedou Evropské rady Tuskem, s nímž se v sobotu přes média přel, kdo z nich by mohl kvůli brexitu do dějin vstoupit jako "Pan Bez dohody".

Johnson v neděli řekl, že zaznamenal změnu nálady v EU a že šance na brexitovou dohodu s Bruselem v posledních dnech vzrostly.

Na bezpečnost a pořádek v Biarritzu a okolí po dobu summitu dohlíželo 13 200 policistů a četníků. Sobotní několikatisícový protestní pochod přes francouzsko-španělskou hranici se obešel bez výtržností, večer ale policisté v Bayonne zadrželi 68 z asi 400 demonstrantů.

Ve stejném městě se protestní průvod konal i v neděli a lidé na něj přinesli portréty prezidenta Macrona odnesené z radnic po celé Francii. Některé další protestní akce plánované na neděli organizátoři zrušili.

Video: Sangria, tanec i papričky. Ženy lídrů G7 si užívají čas bez manželů

Sangria, tanec i papričky. Ženy lídrů G7 si užívají čas bez manželů | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy