V Bernu pochodovalo za ochranu klimatu 100 tisíc lidí, přijeli ve vlaku či na kole

ČTK ČTK
28. 9. 2019 23:54
V Bernu dnes pochodovalo na podporu ochrany klimatu na 100 tisíc lidí. Odhadují to organizátoři ze Švýcarské klimatické aliance, která zastřešuje 80 občanských sdružení.
Foto: ČTK

Tři týdny před konáním parlamentních voleb chtěli k tématu v hlavním městě Švýcarska přitáhnout pozornost politických stran. Informovala o tom agentura AFP.

Účastníci se na "jednu z největších demonstrací pořádaných v Bernu za posledních pár let", jak řekl AFP mluvčí organizátorů Dominik Jäggi, sjížděli ve vlacích a na kolech z celé země.

V metropoli se pokojně shromáždili před sídlem vlády a před parlamentem. Požadovali mimo jiné odchod od hnědého uhlí, ropy a plynu.

V malém alpském státu, který čítá 8,5 milionu obyvatel, organizují pochody na podporu ochrany klimatu občanská hnutí - převážně z řad mladých - pravidelně.

Poslední průzkum švýcarské veřejné televize a rádia RTS zjistil , že obavy o osud životního prostředí jsou před volbami plánovanými na 20. října v čele žebříčku témat, která zajímají švýcarské voliče.

V evropských městech vyšly v pátek do ulic statisíce mladých lidí v rámci demonstrací za lepší ochranu klimatu. V centru Říma protestovalo 200 tisíc lidí, dalších 150 tisíc demonstrantů hlásil Milán,celkem podle pořadatelů ve 160 italských městech žádalo politiky o rozhodnější postup proti oteplování planety přes milion mladých. Rekordně vysokou účast na protestech za větší ochranu klimatu dnes zaznamenalo i Rakousko, například ve Vídni demonstrovalo 30 tisíc lidí.

Demonstrace jsou vyvrcholením protestního Týdne pro klima, který začal minulý pátek, kdy do ulic po celém světě rovněž vyšly statisíce lidí. Pravidelné páteční protesty Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) iniciovala před rokem švédská aktivistka Greta Thunbergová

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy