V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské, hrozí mu 15 let

ČTK ČTK
24. 6. 2021 13:12
V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal soudní proces s opozičními politiky a aktivisty Sjarhejem Cichanouským, Mikalajem Statkevičem, Iharem Losikem, Uladzimirem Cyhanovičem, Dzmitryjem Papovem a Arcjomem Sakavem. Cichanouskému - manželovi opoziční kandidátky na prezidentku Svjatlany Cichanouské - podle ruské redakce BBC hrozí až 15 let vězení.
Běloruská opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská.
Běloruská opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská. | Foto: Jakub Plíhal

"Soud se odehrává za zavřenými dveřmi ve vazební věznici v Gomelu. Na proces nepustili dokonce ani nejbližší příbuzné, ale za to přivezli propagandisty ze státních médií," napsal na svém webu opoziční list Naša Niva. "Když obviněné přiváděli do soudní síně, Statkevič vykřikl 'Ať žije Bělorusko!'," dodal.

Všichni obvinění byli zadrženi před více než rokem a byli v různých vyšetřovacích věznicích, než je převezli do Gomelu. Rozhlasová stanice Radio Svoboda upozornila, že spisy na obviněné čítají 110 až 140 svazků, ale i tak není dosud známo, z čeho všeho jsou vlastně obviněni. Obhájci mají zakázáno informovat o podrobnostech případu a procesu.

Není ani jasné, proč jsou souzeni společně, tedy co je má spojovat. Relativně blízké styky mezi sebou udržovali jen Cichanouski, Papov a Sakav. Relativně nejméně výhrad měli vyšetřovatelé ke Statkevičovi, který je obviněn "jen" z organizace masových nepokojů. Statkevič ale na rozdíl od ostatních již byl dříve odsouzen, což z něj dělá "recidivistu", poznamenala Naša Niva.

Právě kvůli zatčení a uvěznění Cichanouského kandidovala v prezidentských volbách loni v srpnu jeho manželka Svjatlana Cichanouská, kterou přívrženci opozice pokládají za skutečnou vítězku voleb, i když podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Následně ji úřady přiměly k odchodu do litevského exilu, zatímco v Bělorusku propukly do té doby nevídané masové protesty proti zfalšování voleb, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Alexandra Lukašenka, vládnoucího zemi již od roku 1994. Mezitím Lukašenko, těšící se podpoře Moskvy, protesty potlačil.

Cichanouská v prohlášení na internetu zdůraznila, že vůbec není důležité, o jak dlouhý trest požádá "ten, kdo si říká prokurátor", a jaký rozsudek vynese "ten, kdo si říká soudce". "Všichni přece chápou, že nejde o soud, ale o osobní pomstu a kruté zúčtování od toho, kdo se zmocnil vlády a drží se u moci za pomoci násilí," zdůraznila.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy