V Bělorusku zatkli dalšího opozičníka, čelí obvinění z ohrožení národní bezpečnosti

ČTK ČTK
18. 9. 2020 20:58
Běloruská policie v pátek obvinila dalšího předního představitele opozice Maksima Znaka z trestného činu vyzývání k akcím ohrožujícím národní bezpečnost. Znak podle serveru Tut.by vzápětí oznámil, že zahajuje protestní hladovku. Trestní stíhání se stejným obviněním zahájila generální prokuratura už ve středu proti Maryji Kalesnikavové.
Běloruský prezident Alexander Lukašenko.
Běloruský prezident Alexander Lukašenko. | Foto: Reuters

Znak i Kalesnikavová jsou členy vedení opoziční koordinační rady, jejíž vytvoření s cílem usnadnit dialog s režimem iniciovala v polovině srpna opoziční prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská. Všichni členové prezídia rady, kromě 71leté nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové, jsou už ve vězení, nebo byli pod hrubým nátlakem úřadů donuceni opustit zemi, podobně jako Cichanouská, která sama však členem rady není.

"Obvinění, stejně jako podezření, není konkretizováno, není z něj jasné, která prohlášení Maksima jsou hodnocená jako namířená proti národní bezpečnosti, a rovněž (jako u Kalesnikavové) je jeho podstatou pronásledování za vyjádření názoru," sdělil k obvinění Znaka opozičníkův advokát Dzmitryj Lajeuski.

Cichanouská podle přesvědčení velké části běloruské veřejnosti prezidentské volby 9. srpna vyhrála. Úřady ale oficiálně za vítěze prohlásily Alexandra Lukašenka, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let a je podezříván, že výsledek hlasování nechal zfalšovat.

V zemi kvůli tomu již šestý týden přes mnohdy brutální zásahy policie a zatýkání pokračují masové demonstrace. Jejich účastníci požadují odchod Lukašenka a konání nových poctivých voleb monitorovaných nezávislými pozorovateli jak z Běloruska, tak ze zahraničí.

Video: Sexuální násilí, bití a mučení. Běloruský režim útočí na protestující ženy

Sexuální násilí, bití a mučení. Běloruský režim útočí na protestující ženy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy