Brusel - Belgie je opět bez vlády. Kabinet premiéra Yvese Letermeho se dnes rozpadl poté, co vlámská liberální strana Open VLD opustila jeho koalici.
Vláda by tak měla ve 150členném parlamentu většinu jen jednoho hlasu. Leterme v takové situaci nechtěl pokračovat a předložil rezignaci do rukou krále.
Spory mezi vlámskými a valonskými stranami už několik let paralyzují belgickou politickou scénu a koalice se vytvářejí čím dál obtížněji.
Po posledních volbách v roce 2007 trvalo vyjednávání o složení vlády neuvěřitelných devět měsíců.
Leterme byl premiérem teprve od listopadu. Ve funkci nahradil Hermana van Rompuye, který se stal prvním prezidentem Evropské unie.
Už několik let se v Belgii také nahlas hovoří o rozdělení země. To prosazuje především strana Vlámský zájem, podle níž Vlámové ve společném státě doplácejí na "ekonomicky méně výkonné" frankofonní valonské oblasti.
Už před lety vlámští separatisté přišli s plánem, prosazujícím poklidné rozdělení země a jako vzor hodný následování výslovně zmiňovali rozpad Československa.
Otázkou ale je, co by se při takovém rozdělení stalo s Bruselem, kde žijí obě komunity a navíc i mnoho cizinců, neboť jde o sídlo Evropské komise, řady evropských institucí a také Severoatlantické aliance.
Belgie se oficiálně skládá ze tří regionů. Valonska (na jihu), Vlámska (na severu) a Bruselu.
Poslední spory, které vedly k dnešnímu pádu vlády, se týkaly rozdělení smíšeného bruselského předměstí Bruxelles-Hal-Vilvorde. Vlámové chtějí tuto část města rozdělit, ve vlámské části by však zůstalo mnoho Valonů.
Pád kabinetu přichází ve chvíli, kdy zbývají jen dva měsíce do zahájení půlročního belgického předsednictví Evropské unie. Belgie převezme od Španělska taktovku 1.července.