V Bělehradu protestovaly tisíce lidí, Vučičovu vládu označují za autokratickou

ČTK ČTK
16. 12. 2018 6:56
Tisíce lidí demonstrovaly v sobotu večer v hlavním městě Srbska proti tamnímu prezidentovi Aleksandaru Vučičovi a jeho vládě, kterou považují za autokratickou. Informovala o tom agentura DPA. Účastníků protestu bylo podle organizátorů i přes mrazivé počasí více než minulou sobotu, kdy do ulic Bělehradu vyšlo proti prezidentovi demonstrovat 15 000 lidí. Demonstranti volali také po svobodných volbách.
Protesty v Bělehradu.
Protesty v Bělehradu. | Foto: Reuters

V čele protestního původu šli někteří z lídrů opozice, například bývalý ministr zahraničí Vuk Jeremić a či bývalý starosta Bělehradu Dragan Djilas. Lidé nesli transparenty s nápisy "Lžou a kradou", "Vučić - zloděj! nebo "#1 z 5 milionů" s odkazem na nedávné prohlášení prezidenta. Ten po protestech z minulého víkendu podle serveru BalkanInsight uvedl, že nesplní požadavky opozice, i kdyby "v ulicích bylo pět milionů lidí".

Protestní pochod, v němž někteří měli na sobě žluté vesty jako protestující z posledních týdnů ve Francii, došel k parlamentu i k sídlu srbské veřejnoprávní televize RTS. Opozice viní bývalého ultranacionalistu Vučič, který se nyní prezentuje jako proevropský politik, i z ovlivňování médií.

V průvodu lidé nesli také obří heslo "Konec krvavým košilím". Odkazovali tak na incident z minulého měsíce ve městě Kruševac, při němž byl napaden levicový lídr opozice Borko Stefanović. Podle opozice byli útočníky příznivci prezidenta Vučiče, což vládní strana odmítla. "Nenecháme se zastavit ani umlčet," prohlásil po útoku Stefanović.

Osmačtyřicetiletý Vučić se stal prezidentem loni v květnu poté, co dubnové volby vyhrál už v prvním kole s 55 procenty hlasů. K jeho vítězství přispěla i značná rozdrobenost opozice, která se nebyla schopna dohodnout na společném protikandidátovi.

Opozice volby označila za zmanipulované a organizovala po nich několik týdnů protesty. Kritizovala i to, že tehdejší premiér Vučić dostal v předvolební kampani velký prostor v hlavní veřejnoprávní televizi i v komerčních televizních stanicích.

Video: Ozbrojená policie vtrhla se slzým plynem na mírové zasedání a zatkla člena srbské vlády.

Kosovská policie vtrhla se slzým plynem na zasedání a zatkla člena srbské vlády | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 19 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 27 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy