V BBC se stávkuje, odboráři bojují proti propouštění

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
18. 2. 2013 13:47
Momentálně je ve hře 30 pracovních míst, dalších 2000 pozic zanikne přirozeně
Sídlo BBC v srdci Londýna, ilustrační snímek.
Sídlo BBC v srdci Londýna, ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Londýn - Novináři britské veřejnoprávní organizace BBC vstoupili do 24hodinové stávky.

Protest vyhlásil Národní svaz novinářů (NUJ), a to kvůli plánovanému propouštění. Vysílání rozhlasu i televize pokračuje, byť mnohé pořady byly přerušeny.

Reportéři se shromáždili před budovou BBC v centru Londýna i na dalších místech země. Odborářům se nelíbí, že pro nadbytečnost mají být propuštěny asi tři desítky lidí.

Podle Michelle Stanistreetové, generální tajemnice NUJ, mohou stávku odvrátit jen smysluplná jednání.

Úspory...

British Broadcasting Company je financována téměř výhradně z peněz daňových poplatníků. Každá britská domácnost, která má barevný televizor, musí platit koncesionářský poplatek 145,50 liber (asi 4300 Kč) ročně.

Počet zaměstnanců se průběžně snižuje už bezmála deset let. Od roku 2004 BBC opustilo na 7000 lidí, dalších 2000 míst je v ohrožení. Měla by přitom zaniknout přirozeně, tedy tak, že zaměstnanci budou postupně odcházet do důchodu, anebo odejdou z vlastní vůle.

Stanistreetová tvrdí, že špatná rozhodnutí manažerů vedou v důsledku k tomu, že se zhoršuje kvalita novinářské práce.

... v nedohlednu

V roce 2010 vláda výši poplatku na šest let zmrazila, což vedení BBC přimělo hledat úspory uvnitř firmy. Od příštího roku bude muset omezit například službu BBC World Service, kterou dosud hradilo ministerstvo zahraničí. Současné náklady na provoz stanice činí 272 milionů liber ročně.

Ve světě přitom rozhlasové a televizní programy BBC či její online zpravodajství sleduje na 241 milionů lidí. Vzhledem ke škrtům poklesne počet těch, kteří ji týdně poslouchají, ze 180 milionů na 150.

Podle NUJ "tyto drastické škrty závažně poškodí národní zájmy Spojeného království".

 

Právě se děje

Další zprávy